• 24 октомври 2016
  • Вести денес: 25
Плусинфо13:44 23 октомври 2016 ● Прочитано 5845

Компанијата „Ериксон“ денеска излезе со официјално соопштение во кое наведува дека не е сопственик на опремата, ниту оперира со опремата за законско пресретнување на комуникациите.

„Законското пресретнување на комуникации е задолжителна и стандардна функционалност во мрежите на јавната телефонија и телеком операторите и земјите во светот се обврзани да овозможат таква функционалност за локалните власти.„ Ериксон“, како производител на телефонски системи и опрема, исто така, е производител на системи за законско пресретнување“, пишува во денешното соопштението на компанијата.

„Ериксон“ информира дека на 19 октомври добила барање од Специјалното јавно обвинителство (СЈО), по судска наредба од Основниот суд Скопје 1 во Скопје, за техничка асистенција заради истрага и во врска со функционалноста на законското пресретнување на комуникации и додаде дека понатамошни информации треба да се бараат од СЈО.  

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.
ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Десетина повредени после натпреварот Брегалница-Пелистер

Во болница завршиле полицајци и навивачи од Битола кои се степале со припадниците на МВР во Кочани.

Српски државјанин починал на скопските клиники

Започната е истрага за смртта кај странскиот државјанин.

Притворен дилер на дрога од Скопје

Скопјанецот М.С. (39) е осомничен за неовластена набавка на наркотична дрога.

Сообраќајот се одвива по наместа влажни коловози

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација.

Умерено облачно со температура до 23 степени

Температура ќе се движи од 16 до 23 степен.

НАЈЧИТАНИ