Последна промена пред 32 минути | Среда 16 Април 2014 | 116 3

Владата избра фирма со пригодно име за барокизација на фасадата на своето седиште

  • Објавено: 29.04.2013 17:14
  • Прочитано: 2424
  • Печати

Друштвото за градежништво, трговија и услуги „Бауер БГ“ ДОО од Скопје е избраната фирма која ќе ги изврши градежните зафати при реконструкција на фасадата на Владата која предвидено е да добие барокен стил.

Името „Бауер“ на германски значи „градител“, а токму тоа се прави на објектот кој веќе беше архитектонски дефиниран и стилски одреден, во контраст на историскиот период на архитектурниот стил што нагласено се промовира во Скопје.

Сегашниот изглед на овој објект, инаку, е дело на светски познатиот македонски архитект проф. д-р Петар Муличковски, од кој не беше добиено одобрение за менување на неговото архитектонско дело препознатливо за Скопје.

Проектантите на барокното идејно решение се архитектите Жарко Чаушевски и Филип Богатинов.

Владината фасада треба наскоро да почне да се реконструира, иако оваа идеја наиде на неодобрување во јавноста.
Фирмата, освен градежните работи, ќе ја изведе и илуминацијата на објектот.

Според договорот објавен на Бирото за јавни набавки фирмата има период од 365 дена да ја заврши работата, односно планирано е да започне со реконструкцијата на 20-ти април оваа година, а да заврши на истиот датум наредната година.

Реализацијата на целиот проект ќе се одвива во три фази -  првата ќе биде конструктивниот дел, втората е нанесувањето на фасадата и третиот дел е осветлувањето на објектот. Целокупните градежни активности ќе чинат 9.299.052 евра, со вклучен ДДВ.

Објавено: 29.04.2013 21:55

Граѓанин:

Барокизација, Бугаризација,Антиквизација, од сите изрази што завршуваат на ЦИЈА, може на крај да испадне ЦИА.

Објавено: 29.04.2013 18:42

Igor:

Profesorot Mulickovski moze ladno da si go patentira objektot i da soceka da mu go izmenat. Potoa na megjunaroden sud da gi obzali i da dobie odlicna suma. Istoto go napravija grupa arhitekti vo srbija :)

Напиши коментар:

име:
е-маил:

добивајте известувања за коментарите на маил
порака:

Плусинфо нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.


ОСТАНАТО ОД РУБРИКАТА
ПОВЕЌЕ >>
http://images.plusinfo.mk/commercials/kajgana.jpg