Последна промена пред 2 минути | Четврток 24 Април 2014 | 84 2

Проектот по учинок ги награди најдобрите 40 доктори со по 500 евра

  • Објавено: 01.03.2013 14:41
  • Прочитано: 1021
  • Печати

На 40 доктори од јавното здравство денеска им беше доделено признание и парична награда од 30.000 денари за успешно сработена работа за јануари. Докторите кои минатиот месец се залагале за квалитетно здравство, овозможувале врвна здравствена услуга, имале највисок коефициент според моделот плаќање по успешност и имале најголем број на посложени интервенции влегуваат во клубот 100 најдобри доктори, проект на Владата, со кој се издвојуваат лекарите што најмногу вложуваат во здравството.
Решенијата со признанијата и паричните награди на докторите денеска на посебна свеченост им ги додели министерот за здравство, Никола Тодоров, кој нагласи дека наградувањето претставува стимулативна мерка со која се валоризира и парично материјализира пожртвуваноста што докторите ја прават за подобрување на здравствениот систем.
- Очекувам секој месец овој број да се зголемува како резултат на поголемиот број на освоени бодови и поголемата ангажираност на поголем број доктори и на тој начин да дојдеме до бројката од 100 доктори за еден месец кои ќе бидат наградени и чија пожртвуваност ќе биде парично валоризирана – истакна Тодоров.
Во врска со колективниот договор за исплата на лекарските плати кој беше склучен со Синдикатот на здравствени работници и кој беше услов за да се прекине штрајкот на лекарите, Тодоров истакна дека кварталната исплата на платите продолжува да се спроведува на секои три месеци, додека пресметката се врши секој месец, што овозможува да се издвојат најпродуктивните лекари во месецот.
- Без разлика на тоа што на три месеци ќе биде исплаќана платата по успешност, ние се одлучивме како нова стимулативна мерка да го спроведеме проектот за избор на најдобри сто лекари, па во тој период, помеѓу исплатата на платата по успешност, да исплатуваме само награди – рече Тодоров.
Меѓи првите наградени 40 доктори се проф. д-р Александар Стојановиќ, проф. д-р Елизабета Србиновска-Костовска, д-р Слободан Антов, д-р Елена Ѓорѓиоска од ГОБ „8-ми септември“ и д-р Сотир Ставридис од Клиниката за урологија.
Наградените лекари добија и нови легитимации на кои е напишано нивното име и презиме под кое е наведена и ознаката дека се дел од 100-те најдобри лекари согласно проектот плаќање по успешност и согласно проектот на Владата за наградување на најдобрите доктори.

М.В.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без дозвола од редакцијата на Плусинфо

 

Објавено: 01.03.2013 15:02

todor:

Kakov apsurd. Kaznija stotici doktori so namalena plata, so vkupno odzemeni 40-50 000 evra, pa sega se pofalija deka dale 20 000 evra. Kakva reforma i kakov uspeh...bruka i sramota

Напиши коментар:

име:
е-маил:

добивајте известувања за коментарите на маил
порака:

Плусинфо нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.


ОСТАНАТО ОД РУБРИКАТА
ПОВЕЌЕ >>
/style/images/intervju-title.jpg

Гласајте без страв за да ја прекинеме оваа агонија

http://images.plusinfo.mk/kolumnisti/Stevo Pendarovski.jpg Објавено: пред пред 50 минути
Прочитано: 309

Стево Пендаровски