• 02 октомври 2016
  • Вести денес: 0
МИА13:30 18 јуни 2016 ● Прочитано 1254

Ракометната репрезентација на Македонија се најде во третиот шешир за жрепката за СП 2107 во ракомет кое ќе се игра во Франција.

Според рејтингот Македонија се најде меѓу првите дванаесет во рангирањето на ИХФ, а во третиот шешир се уште и Белорусија, Русија и Шведска.

Жрепката ќе се одржи во четврток во Париз по што ќе бидат познати противниците на Македонија во групната фаза.

Претстојното Светско Првенство ќе се одржи од 11 до 29 јануари следната година во осум градови: Париз, Нант, Лил, Албервил, Руен, Мец, Монпелје и Брест.

ШЕШИР 1: Франција, Германија, Катар, Шпанија.

ШЕШИР 2: Хрватска, Словенија, Данска, Полска.

ШЕШИР 3: Шведска, Русија, Белорусија, Македонија.

ШЕШИР 4: Унгарија, Исланд, Египет, Пан Америка 1.

ШЕШИР 5: Тунис, Бахреин, Јапонија, Пан Америка 2.

ШЕШИР 6: Ангола, Саудиска Арабија, Пан Америка 3, вајлд-карта. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.
ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Деби на Карпош Соколи во АБА лигата

Кошаркарскиот клуб Карпош Соколи ќе биде вториот македонски тим што ќе се натпреварува во АБА лигата.

Работнички и Брегалница за старт на деветото коло од ПФЛ

Другите дуели од ова коло се играат утре од 15 часот, а двојките се: Силекс – Вардар, Шкендија – Пелистер, Македонија ЃП – Шкупи и Ренова – Победа.

Карлос Вела донесе победа за Реал Сосиедад

Екипата на Реал Сосиедад оствари победа во првиот натпревар од 7. коло од шпанската Примера, откако синоќа пред своите навивачи го победи Бетис со 1:0

Вардар домаќин на Мешков Брест, Металург гостува кај Татран во Лигата на шампионите

Македонските претставници во ракометната Лига на шампионите денеска ги играат натпреварите од 2.коло од ова натпреварување.

Трета победа за Лајпциг во Бундес лигата

Првиот натпревар од 6. коло од Бундес лигата одигран синоќа во Лајпциг заврши со победа на домашната екипа од 2:1 против Аугсбург.

НАЈЧИТАНИ