• 01 октомври 2016
  • Вести денес: 68
Плусинфо10:50 09 јуни 2016 ● Прочитано 3130

Утре со почеток во 18 часот, ќе се одржи голем протест на Шарената револуција пред Специјалното јавно обвинителство. Целта е да се покаже дека барањата на граѓаните се бескомпромисни и дека будно се одбројува до ултимативниот рок на 18 јуни.

„Граѓанки и граѓани, ве повикуваме да се собереме на масовен протест во петок, 10 јуни во 18 часот пред нашата тврдина - Специјалното јавно обвинителство, да им кажеме на властите дека одбројуваме и дека нашите барања се бескомпромисни.Поминаа три дена откако Иванов целосно ја повлече аболицијата и откако прецизно ги испорачавме нашите црвени линии и рокови. Власта молчи, Уставниот суд молчи, институциите на прогонот молчат.  Време е за нов крик, време е да ги потсетиме дека до 18 јуни Уставниот суд мора да се произнесе за уставноста на СЈО за да сме сигурни дека правдата ќе биде заштитена“ споопштуваат денеска од Шарената Револуција. 

Покрај барањето Уставниот суд да се произнесе за уставноста на СЈО, активистите ќе бараат ослободување на сите приведени демонстранти и повлекување на сите пријави од МВР.

Покрај двете барања за кои испорачаа рок до 18 јуни, останатите барања на Шарената револуција се:

• Оставка од актуелната влада на ВМРО ДПМНЕ и ДУИ и формирање на преодна влада која докрај ќе ги спроведе итните реформски приоритети од извештајот на Прибе и ќе создаде услови за фер избори;

• Формирање на специјално одделение во кривичниот суд, надлежно за случаите под јурисдикција на СЈО;

• Задолжително вклучување и присуство на независни претставници на граѓанското општество во процесот на решавање на кризата;

• Процесот на решавање на кризата да се одвива на територија на Република Македонија;

• Оставка на Ѓорѓе Иванов од функцијата Претседател на Република Македонија;

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.
ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Бранко Црвенковски на Конгресот на СДСМ

На конгресот во отворениот дел ќе бидат поканети повеќе јавни личности, граѓани, кои ги поддржуваат политиките на СДСМ

Комитет за заштита на правата: Судот е селективен во притворот, ќе откриеме факти

Прес конференцијата ќе ја води Валентин Зафиров, професионалец со 15 годишно искуство како истражен судија и експерт во областа на кривично право.

СДСМ: Обвинетиот Груевски го очекува убедлив пораз на 11 декември

Помина времето кога Груевски можеше да фалсификува избори и да влече граѓани за уши на гласање.

СДСМ: Бонева зема илјадници евра за патни трошоци, војниците се покриваат со ќебиња од ЈНА

Војниците не му веруваат на обвинетиот Груевски кој 10 години ги понижуваше

Анкета на Инситутот Павел Шатев: За ВМРО - ДПМНЕ би гласале 25, 9 отсто, а за СДСМ 15,7

За ДУИ би гласале 5,1, а на ДПА поддршка и дале 2,7 отсто од анкетираните.

НАЈЧИТАНИ