• 25 октомври 2016
  • Вести денес: 6
Плусинфо10:50 09 јуни 2016 ● Прочитано 3170

Утре со почеток во 18 часот, ќе се одржи голем протест на Шарената револуција пред Специјалното јавно обвинителство. Целта е да се покаже дека барањата на граѓаните се бескомпромисни и дека будно се одбројува до ултимативниот рок на 18 јуни.

„Граѓанки и граѓани, ве повикуваме да се собереме на масовен протест во петок, 10 јуни во 18 часот пред нашата тврдина - Специјалното јавно обвинителство, да им кажеме на властите дека одбројуваме и дека нашите барања се бескомпромисни.Поминаа три дена откако Иванов целосно ја повлече аболицијата и откако прецизно ги испорачавме нашите црвени линии и рокови. Власта молчи, Уставниот суд молчи, институциите на прогонот молчат.  Време е за нов крик, време е да ги потсетиме дека до 18 јуни Уставниот суд мора да се произнесе за уставноста на СЈО за да сме сигурни дека правдата ќе биде заштитена“ споопштуваат денеска од Шарената Револуција. 

Покрај барањето Уставниот суд да се произнесе за уставноста на СЈО, активистите ќе бараат ослободување на сите приведени демонстранти и повлекување на сите пријави од МВР.

Покрај двете барања за кои испорачаа рок до 18 јуни, останатите барања на Шарената револуција се:

• Оставка од актуелната влада на ВМРО ДПМНЕ и ДУИ и формирање на преодна влада која докрај ќе ги спроведе итните реформски приоритети од извештајот на Прибе и ќе создаде услови за фер избори;

• Формирање на специјално одделение во кривичниот суд, надлежно за случаите под јурисдикција на СЈО;

• Задолжително вклучување и присуство на независни претставници на граѓанското општество во процесот на решавање на кризата;

• Процесот на решавање на кризата да се одвива на територија на Република Македонија;

• Оставка на Ѓорѓе Иванов од функцијата Претседател на Република Македонија;

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.
ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Унитети бара да се оцени уставноста на предвремените избори

Според партијата оценка за уставноста на предвремените избори е анти-уставно.

Писмо на Ангелов од Ирак: Латас со извршител им се заканува на моите

Лажните писма беа прочитани неколку пати во вестите на Сител без на мене и на Љубе да ни дадат право на демант, пишува Ангелов.

Арнаудов: ВМРО-НП не е тројански коњ на десницата

Сепак за тоа како тие ќе настапат на изборите Арнаудов вели одлучува членството на партијата.

Знамето на ВМРО-ДПМНЕ развиорено на градинката „8 Март“ во скопско Пржино

Градинката е под општина Кисела Вода, но тоа што градоначалничката доаѓа од редовите на ВМРО-ДПМНЕ.

Црните лебеди се враќаат во Охридското Езеро

Лебедите донесени од зоолошката градина од Белград потекнуваат од Нов Зеланд и Австралија.

НАЈЧИТАНИ