• 26 септември 2016
  • Вести денес: 83
КОЛУМНИ

ВМОРО-КЛИЕНТЕЛИЗМОТ (1)

Атанас Вангелов

26 септември 2016

Басна за лајнарите

Бранко Героски

26 септември 2016
МИА09:47 02 јуни 2016 ● Прочитано 489

Женските ракометни репрезентациите на Македонија и на Црна Гора, попладнево, од 18 часот во СРЦ „Кале“ ќе го играат натпреварот од 5. коло од квалификациите за Европското првенство во Шведска.

Македонската репрезентација се наоѓа на последното четврто место во групата и е без шанси за пласман на ЕП, додека Црна Гора има најголеми шанси да биде прва особено, по вчерашниот резултат во Цеље каде Словенија минимално ја победи Хрватска со 24:23.

Селекторот на Македонија, Симе Симовски, за време на подготовките се соочуваше со проблеми со повреди, а ќе отсуствуваат три ракометарки: Габриела Величковски, Ангела Тодоровска и Зорица Десподовска.

Во групата 4 трите селекции Црна Гора, Хрватска и Словенија имаат по шест бодови, а Македонија е без бод.

Натпреварот Македонија - Црна Гора се игра со почеток во 18 часот во СРЦ „Кале“, а влезот е слободен.

Досега пласман на ЕП покрај домаќинот Шведска имаат изборено 12 селекции: Норвешка, Романија, Србија, Чешка, Шпанија, Холандија, Унгарија, Полска, Русија, Данска, Франција и Германија.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.
ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Во продажба влезниците за натпреварите на фудбалските репрезентации

Блок билетите за натпреварите во продажба се со цена од 250 и 500 денари.

Пионерите на МЗТ Скопје го освоија „Триглав куп 2016“

Пет победи во исто толку натпревари и заслужено освоен златен медал е епилогот од настапот на пионерската селекција на МЗТ Скопје на турнирот.

Ѓорческа продолжува да го подобрува пласманот на ВТА листата

Македонската тенисерка Лина Ѓорческа успеа да се пробие меѓу 150-те најдобри на ВТА листата во двојки.

Алавес и Гранада го комплетираат шестото коло во Примера

Со натпреварот Алавес – Гранада закажан за вечер во 20 часот и 45 минути ќе биде затворена шестата рунда од Шпанското фудбалско првенство.

Талески и Душебаев во тимот на колото на ЛШ

Филип Талески и ракометарот на Вардар, Алекс Душебаев се најдоа во идеалната постава за 1.коло од новата сезона во Лигата на шампионите.

КОЛУМНИ

ВМОРО-КЛИЕНТЕЛИЗМОТ (1)

Атанас Вангелов

26 септември 2016

Басна за лајнарите

Бранко Героски

26 септември 2016
НАЈЧИТАНИ