Последна промена пред 5 минути | Четврток 24 Април 2014 | 114 2

Пакистан ќе вложи 1,3 милиони евра во Крива Паланка

  • Објавено: 14.12.2012 15:26
  • Прочитано: 1893
  • Печати

Првата пакистанска инвестиција во Македонија од прехранбената индустрија вредна 1,3 милиони евра е наменета токму откупувањето на Кланицата со ладилник од поранешната З.З. „Малина“ во Крива Паланка.
Во оваа инвестиции се опфатени и ревитализацијата на кланицата, како и изградбата на новиот погон за месни производи кои најпрво ќе се пласираат во државата, а јагнешкото месо ќе се извезува и во земјите од Арапските Емирати. 
Развојната компонента на групацијата „Џонсон и Филипс - Агро“ од Пакистан која ќе вложи пари во Крива Паланка се предвидува вложување на уште од 4 милиони евра, а се планира и отворање уште еден погон со дејност на откуп, конфекција и пакување на овошје и зеленчук кои произовди ќе бидат исклучиво наменети за извоз.

 

 

/style/images/posledni.jpg

Последни коментари (вкупно: 0)

Прочитај ги сите коментари:

Напиши коментар:

име:
е-маил:

добивајте известувања за коментарите на маил
порака:

Плусинфо нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.


ОСТАНАТО ОД РУБРИКАТА
ПОВЕЌЕ >>
/style/images/intervju-title.jpg

Гласајте без страв за да ја прекинеме оваа агонија

http://images.plusinfo.mk/kolumnisti/Stevo Pendarovski.jpg Објавено: пред пред 3 часа
Прочитано: 636

Стево Пендаровски