Последна промена пред 7 часа | Петок 25 Април 2014 | 2 0

ЛДП чека одговор од Уставен за плаќањето на исклучените од парно

  • Објавено: 14.11.2012 16:11
  • Прочитано: 817
  • Печати

Либерално - демократската партија најостро реагира на самоволието на Топлификација и неажурноста на Уставниот суд во врска со инцијативата поднесена од партијата за оцена на уставноста и законитоста на повеќе одредби од Правилникот за снабдување со топлинска енергија донесени од Регулаторната комисија.

- Во текот на вчерашниот ден Топлификација почна да им испорачува сметки и на оние граѓани кои се исклучени од системот на парно греење што предизвика огромно незадоволство и револт кај нив. Топлификација овие сметки ги испорача врз основа на неуставниот Правилник донесен во летниот период од страна на Регулаторната комисија - рече денеска Роза Топузовска Каревска, членка на Извршниот одбор на ЛДП.

Таа потсети дека ЛДП во август годинава поднесе Иницијатива до Уставниот суд на Македонија за оцена на уставноста и законитоста на повеќе одредби од Правилникот за снабдување со топлинска енергија  донесени од Регулаторната комисија.
- Топлификација со овие одредби наплатува за услуги кои воопшто не ги извршува, а граѓаните сакале или не ќе мораат да плаќаат за парно греење без оглед дали го користат или не, без можност да се откажат од услугите за испорака на топлинска енергија. Овие обврски не само што се нелогични, туку се и спротивни со Уставот и законите на Република Македонија. Само за илустрација, според одредени проценки, во Скопје имало околу 60.000 корисници на парното греење од кои, сега, преку 15.000 се исклучени - вели таа. 

Уставниот суд пред четири години ги укина одредбите од Подзаконскиот акт за обврската да им се наплатува 50 отсто од цената на топлинската енергија, на оние корисници кои се исклучени од системот.
- Тогаш образложението на судот беше дека е незаконски и неуставно да се наплаќа за услуги кои не се извршуваат. Токму поради ова прашуваме што во меѓувреме е променето за да денес на граѓаните да им се наметнат давачки за нешто што не го користат - прашува Каревска.

 

Објавено: 14.11.2012 19:02

m4:

ako jas plakam za da se gree komsijata,treba da bidam prasan dali sakam da se gree istiot na toplifikacija. segde vo svet se prasuva toj sto plaka

Напиши коментар:

име:
е-маил:

добивајте известувања за коментарите на маил
порака:

Плусинфо нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.


ОСТАНАТО ОД РУБРИКАТА
ПОВЕЌЕ >>

/style/images/intervju-title.jpg

Гласајте без страв за да ја прекинеме оваа агонија

http://images.plusinfo.mk/kolumnisti/Stevo Pendarovski.jpg Објавено: пред пред 17 часа
Прочитано: 941

Стево Пендаровски