• 26 мај 2016
  • Вести денес: 52
МИА19:14 13 април 2016 ● Прочитано 491

Младинската ракометна репрезентација на Македонија попладнево во Дубровник ги доби ривалите во групата од Европското првенство што од 28 јули до 7 август годинава ќе се игра во данските градови Колдинг и Вамдруп.

Македонија се наоѓа во групата Ц заедно со домаќинот Данска, Норвешка и Холандија.

Во групата А ќе играат селекциите на Франција, Швајцарија, Србија и Полска. Б групата ја сочинуваат Шпанија, Исланд, Словенија и Русија, додека во Д група се репрезентациите на Унгарија, Германија, Хрватска и Шведска.

Двете првопласирани селекции од секоја група ќе играат во борбата за медалите. Европски шампион пред две години беше селекцијата на Германија. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.
ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Исполнета желбата на навивачите на Њукасл, Бенитез останува на менаџерската функција

И покрај испаѓањето од Премиер лигата, шпанскиот стручњак Рафаел Бенитез потпиша нов тригодишен договор со Њукасл, објави клубот.

ФИБА го промовира логото за Евробаскет 2017

Светската кошаркарска федерација (ФИБА) го промовира логото на следното Европско првенство за мажи кое ќе се одржи во 2017 година.

Пандев: Најголем проблем кај нас се поранешните селектори

Најдобриот македонски фудбалер на сите времиња, Горан Пандев во емисијата „Куќа на фудбалот“се осврна на состојбата во македонската репрезентација.

Кливленд на чекор до големото финале

Екипата на Кливленд поведе со 3-2 во победи во Источното финале и се наоѓа на еден триумф од пласманот во големото финале, во НБА лигата.

Гризман: Се надевам дека ќе го кренам пехарот во ЛШ

Гризман со Атлетико в сабота, на „Сан Сиро“ во Милано, го очекува финалниот меч во ЛШ против градскиот ривал Реал.

НАЈЧИТАНИ