• 26 август 2016
  • Вести денес: 51
Плусинфо14:40 04 април 2016 ● Прочитано 1152

 

Претседателката на ДОМ, Лилјана Поповска, на дебатата организирана од Цивил, посветена на актуелната политичка состојба во Македонија, денеска предложи одлагање на датумот 5 јуни за одржување избори. Очигледно е дека до тој датум нема да бидат исполнети двата основни услова, а тое е прочистен избирачки список и регулирање на медиумите, смета таа.

- Во ваква сериозна ситуација ние имаме несериозни институции и избирачки список кој не се знае дали е истиот од минатите избори или некој друг и дали тој список ја отсликува реалната состојба и реалните бројки во земјава, па затоа и граѓаните ја губат довербата во нив - нагласи претседателката на ДОМ, Лилјана Поповска.

Таа ја критикуваше работата на ДИК и единаесете институции кои ги доставија базите на податоци, полни со нерегуларности. На овој начин, рече, овие институции како да си бијат мајтап со граѓаните, ставајќи многу личности познати на јавноста во список на спорни гласачи. Истовремено на тој список од 89.000 „спорни гласачи“ ги нема иселените, починатите и измислените лица во туѓи станови, амбасади и бензински пумпи.

Поповска изрази уверување дека Македонија има капацитет за средување во таа насока доколку во следниот период до есента институциите работат слободно и професионално.

 

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.
ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Фармерот Душко Илиевски обвинет за напад на полицаец на протестите на Шарената револуција

Илиевски го добил обвинението денеска, а во него е наведено дека тој треба да се јави на распит во oбвинителството на 5 октомври годинава.

Грчките медиуми позитивно ја оценуваат посетата на Коѕиас на Скопје

За аналитичарите е позитивно што и двете страни на средбата не споменуваа црвени линии и внимаваа да нема остри коментари и напаѓања.

Нова средба на ад-хок телото за мониторинг на медиумите

Денеска на пладне четворицата членови на привремената комисија повторно ќе се обидат да постигнат консензус за петтиот член.

ИДСЦС: 54 отсто граѓани сметаат дека политичката криза требаше да се решава во Парламент

Перцепцијата на 72 отсто е дека пратениците во Собранието се целосно зависни од волјата на лидерите на политичките партии.

Голема крводарителска акција по повод празникот Голема Богородица

Акцијата ќе се одржи на 28 август во Дом на АРМ од 09 до 17 часот.

НАЈЧИТАНИ