• 28 октомври 2016
  • Вести денес: 0
Плусинфо17:37 29 март 2016 ● Прочитано 552

Додека фунцкионерите на ВМРО-ДПМНЕ се богатат на криминален начин, македонските граѓани се посиромашни, а високо образованите млади луѓе ја напуштаат Македонија. Виртуелните мерки што ги презимаат ВМРО-ДПМНЕ во последните 10 години единствено придонесоа да се иселат 626.012 луѓе од кои најголем број млади луѓе, се вели во соопштението од СДСМ.

„Реформите“ што ги направи ВМРО-ДПМНЕ, а што ги презентира Владимир Неловски се по 10 години континуирано уништување на образованието со лоши политики и закони, по фрлени милиони евра за непотребни проекти, експерименти, корупција со печатење на учебници, предизвикан стрес кај учениците со несоодветни екстерни тестирања. Над 70 проценти од младите доколку имаат можност би заминале од Македонија, младинската невработеност е над 50 проценти, студентскиот стандард е многу низок, а студентите буквално преживуваат во ужасно лошите услови во студентските домови“, вели СДСМ. 

ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски се виновни за пустошот и хаосот што го оставија зад себе во последните 10 години, вели СДСМ, според која „ниту илјада отчети нема да ги исперат криминалните активности на оваа ненародна власт.“

„Планот и програмата на новата економска политика на СДСМ, за обнова на Македонија, е за подобра инвестициска клима којашто ќе донесе и нови работни места за младите со повисоки плати. СДСМ има Програма за сигурна иднина на младите во сопствената држава, кадешто младите ќе имаат ќе имаат можност со своето знаење, труд и посветеност да добијат сигурна работа којашто нема да зависи од партиската книшка. Ќе отвориме 16 бизнис центри во сите региони, со целосна поддршка на бизнис идеите на младите луѓе, административно и со конректна финансиска помош од 10.000 евра. Така ќе се отворат нови работни места за младите со повисоки плати. Преку проектот младинска гаранција, по завршувањето на образованието младите ќе добијат шанса за работа, пракса, тренинг или дообразување. Екстерното оценување коешто предизвикува стрес кај учениците, професорите и родителите ќе биде укинато. Со победата на изборите, СДСМ ќе ја преземе одговорноста, дадена од поддршката на граѓаните, и со новата програма и новата енергија ќе ја поведе Македонија во сигурна и подобра иднина за сите, пред се за младите!“, се вели во партиското соопштение.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.
ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Одбрана: Купивме алкохол за во Дом на АРМ, кампот „Свети Наум“ и Попова Шапка

Оваа набавка е за 2017 година и не претставува нешто ново, туку е континуитет на снабдување на рестораните на овие локации, велат од МО.

Фрчкоски: На Мијалков му кинев прекршочни пријави уште во раните 90 години

За време на мојот министерски мандат толкави беа криминалиите на Сашо Мијалков, рече за Телма поранешниот министер за внатрешни работи.

Од магацин на ДИК исчезнале 40 печати

Печатите на ДИК ги снемало од магацинот во касарната „Илинден“.

Комуната на Власи од Битола остана без црквата „Св. Константин и Елена“

Црквата била изградена во 1903 година, на местото каде сега се наоѓа Хотелот Епинал.

Девојчиња биле вакцинирани против ХПВ, без знаење на родителите

Една од мајките најавува тужба до училиштето бидејќи не ја известиле дека нејзината 12 годишна ќерка ќе биде вакцинирана.

НАЈЧИТАНИ