• 27 мај 2016
  • Вести денес: 131
Плусинфо21:11 04 март 2016 ● Прочитано 8221

Тројца полицајци се повредени во вечерашниот обид на група Македонци да го пробие полицискиот кордон на местото каде што протестираат активисти на ДУИ против изградба на крст во Бутел.

Од полицијата за Плусинфо изјавија дека околу 20 часот вечерва групата фрлала тврди предмети врз полицијата при што се повредени тројца полицајци. Двајца од нив се пренесени во Ургентниот центар и се жалат на повреда на глава и рака, а третиот е лесно повреден и се уште е на позицијата во Бутел. Се уште не е познато колкава е тежината на повредите.

Од МВР велат дека моментално состојбата е под контрола, но на местото се уште се наоѓаат двете групи.

Попладнево на социјалните мрежи Македонци се организираа на контрапротест во прилог на изградбата на крстот во Бутел. Тие се обидоа да им се приближат на активистите на ДУИ кои поставија шатори на местото каде што беше поставен камен темелник за изградба на крст со цел да ја спречат неговата изградба, бидејќи сметаат дека е нелегална.Полицијата ги спречи во намерата.

На местото има силни полициско обезбедување за да се спречи судир меѓу двете групи.

Вечерва целосно е блокиран сообраќајот во Бутел.

 


 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.
ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Телма: Згрозени сме од тенденциозните шпекулации

Драго ни е што обете страни ја напаѓаат Телма со некаков политички контекст, тоа е потврда дека телевизијата е објективна, стои во денешната реакција.

Дарко Каевски:Не смее да има селективна правда (ФОТО + ВИДЕО)

Не смее да има селективна правда законот и Уставот за сите исто мора да важат, рече на денешниот митинг во Скопје, потпретседател на СДММ.

Хан: Потребно е сеопфатно решение за аболицијата за да се избегне селективна правда

Еврокомесарот Јоханес Хан на Твитер се огласи во врска со одлуката на претседателот Иванов да ја повлече аболицијата за 22 од 56 помилувани лица.

Формирана комисија за инпичментот на Иванов

Претседател ќе биде пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Зоран Илиоски, а оваа пратеничка група ќе има уште пет члена, по два ДУИ и СДСМ и ДПА еден.

Полициската блокада не го спаси Собранието од боење (ФОТО + ВИДЕО)

Утрово пред мојата врата дојде полиција за да го приведе мојот син, Чавков, мојот син не се плаши и не е криминалец, рече актерот Дац.

НАЈЧИТАНИ