• 25 јуни 2016
  • Вести денес: 5
Плусинфо18:22 27 јануари 2016 ● Прочитано 1317

Машката ракометна репрезентација на Македонија со пораз го заврши својот настап на ЕП во Полска.

На последниот меч на првенството одигран попладнево во Катовице, црвено-жолтите попладнево во бледо издание се поразени од Белорусија со 29:30.

Во првиот дел резултатски дуелот беше израмнет, а Белорусите на пауза заминаа со гол предност 14:13. Во второто полувреме, македонските ракометари беа далеку од играта која ја посакуваа, па противникот имаше и шест голови предност. Иако на четири минути пред крајот црвено-жолтите стигнаа до израмнување, сепак до крајот на мечот противникот беше оној кој покажа повеќе желба за победата, па на крајот и заслужено Белорусите ја оствари. Најефикасен во нашата репрезентација беше капитенот Кирил Лазаров со 10 голови, додека Дејан Манасков постигна 4.

Македонија шампионатот го заврши без победа, со четири пораз и два нерешени резултати.

Во оваа група, остануваат да се одиграат уште две средби по кои ќе бидат познати и полуфиналистите. Во терминот од 18 часот и 15 минути во директен дуел за место во полуфиналето ќе се борат Франција и Норвешка.

Вечерва од 20 часот и 30 минути ќе се игра и средбата меѓу Полска и Хрватска во која домаќините улогата на фаворит треба да ја потврдат со победа, а со тоа и пласман меѓу четирите најдобри на шампионатот.

Табела: Норвешка 7 бодови, Франција 6, Полска 6, Хрватска 4, Белорусија 2 и Македонија 1.

 

фото: 24 Вести

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.
ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Албанците пречекани во Тирана како херои - со автобус на ЈСП!

Во Тирана репрезентативците на Албанија беа пречекани на црвен тепих од премиерот Еди Рама, како и од стотици навивачи кои скандираа и аплаудираа.

По ЕУРО 2016 Роналдо ќе го продолжи договорот со Реал

Претседателот на Реал, Флорентино Перез, е подготвен на Роналдо да му понуди нов договор, во најмала рака до 2020 година.

Галатасарај останува без настап во европските купови

Судот за спортска арбитража во Лозана ја одби жалбата на Галатасарај, по изречената суспензија од УЕФА поради прекршување на финансискиот фер-плеј.

Рајковиќ раскина со Сласк, сега на потег е МЗТ Скопје

Доколку Рајковиќ се врати во домашниот македонски шампионат, тој со МЗТ ќе има голема можност да атакува на шестиот трофеј во мак-баскетот.

Македонските ракометарки ги дознаа противниците во квалификациите за СП

Избраничките на селекторот Симовски се најдоа во третата група каде за противнички ќе ги имаат ракометарките на Австрија, Исланд и на Фарски Острови.

НАЈЧИТАНИ