• 01 јуни 2016
  • Вести денес: 0
Плусинфо15:43 04 декември 2015 ● Прочитано 1874

Основното јавно обвинителство Скопје, Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, како и другите обвинителства денеска ги предадоа предметите кои ги побара Специјалното јавно обвинителство, а кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите, соопшти Јавното обвинителство на Република Македонија.

 

„Воедно, постапувајќи согласно одредбите на Законот за кривична постапка и Законот за Јавно обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите, основните јавни обвинителства ги предадоа и останатите предмети (31) што се оформени за кривични дела поврзани и што произлегуваат од содржината на неовластеното следење на комуникациите. Предавањето на предметите е согласно на Законот за кривична постапка, според кој за постапување по овие предмети е стварно надлежно Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите“, се наведува во соопштението.​ 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.
ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Телохранителот на Тачи бил уапсен со „калашников“, Чавков го ослободил

Полицаецот веднаш го уапсил бодигардот на Тачи и го однел во полициска станица сосе пушката.

Влатко Ѓорчев одговора како се збогатил: Мојата сопруга доби наследство во Америка

Mојата сопруга била ангажирана од МНР во време кога ниту сме се познавале, ниту сме биле заедно, ниту сме биле во брак.

Странски служби: Пронајдена е опремата на Верушевски и калашот на Мијалков

Странски Служби стигнаа до полицискиот извештај со списокот на пронајдени предмети во шареното комбе.

Велешани: Вратете ги парите, затвор за фашистите ФОТО

Вечерва имаше повеќе стотици демонстранти, протестот заврши мирно без инциденти.

Шарени се фасадите на Министерството за правда и канцеларијата на Иванов ВИДЕО

Обоена е фасадата на Министерството за правда, а водените пиштоли стрелаа и кон народната канцеларија на Иванов.

НАЈЧИТАНИ