• 31 август 2016
  • Вести денес: 120
Плусинфо15:13 22 октомври 2015 ● Прочитано 8537

Во Градскиот трговски центар (ГТЦ), утре со почеток во 12 часот концерт ќе одржи Градскиот дувачки оркестар со познатите „Чекорници“. Настапот на Градскиот дувачки оркестар се организира по повод  23 Октомври -Денот на македонската револуционерна борба.

Парадниот концерт ќе почне на влезот на Градскиот трговски центар, од страната на хотелот „Холидеј ин“ и ќе се движи кон плоштадот „Македонија“.

Членовите на оркестарот ќе ги изведат следниве дела:

- Младинска чекорница
- Вардаре македонски
- Патриотска чекорница
- Дикси парада
- Вашингтон пост марш
- 3.Македонска бригада
- Огномет на слободата
- Во спомен на Ваташа
- Работнички
- За сите деца

Градскиот дувачки оркестар, кој работи под покровителство на Град Скопје, е составен од професионални музичари и од студенти на Факултетот за музичка уметност во Скопје. Досега, оркестарот настапувал на речиси сите значајни манифестации, државни празници и најразлични настани, давајќи им свечена нота.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.
ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Собрани милион евра за поплавените, секое семејство ќе добие по 250 евра

Околу 4.000-4.500 семејства од поплавените подрачја ќе добијат парична помош од околу 230-250 евра по семејство.

Полски нуркач ќе го руши рекордот на Казати во пештерата Врело (ГАЛЕРИЈА)

Целта на оваа експедиција е да се истражат нови премини и делови во Врело во кои досега не стапнал ниту еден човек.

Утре четири улици во Центар без вода за пиење

Без вода од 8 часот ќе останат корисниците од улиците 27 Март, Скопска, Орце Николов и Максим Горки, се до отсранување на дефектот.

Аеродром ќе им исплати по 5.000 денари на работниците кои чистеа по поплавите

Општина Аеродром ќе им исплати еднократен паричен износ во висина од по 5.000 денари на сите ангажирани сезонски работници.

Пожарникари гаселе пожар со ПП апарати, цистерната не можела да дојде до зградата

Вистинска драма се случувала во скопски Аеродром утрово, кога возило на Противпожарната бригада не можело да дојде до зграда во која горел стан.

НАЈЧИТАНИ