• 28 септември 2016
  • Вести денес: 0
МИА10:52 12 октомври 2015 ● Прочитано 696

 Екипата на Мерцедес е старо-нов шампион во Формула 1 во конкуренција на конструктори, бидејќи на денешната трка во Сочи освои доволно бодови да биде недостижна за ривалите.

Голем придонес Мерцедес да стигне до трофејот на четири трки пред крајот има возач на Ферари, Кими Раиконен, кој во последниот круг го удри Валтери Ботас од Вилијамс. Поради инцидентот Финецот, кој ја заврши трката на петтото место, доби казна од 30 секунди и падна на осмото место и освои само четири поени.

Затоа сега Мерцедес има недостижни 531, а Ферари 365 поени, во пресрет на трката за Големата награда на Америка.

Веќе на таа трка (Остин 25 октомври) возачот на Мерцеес Луис Хамилтон може да ја одбрани титулата доколку освои 11 бодови повеќе од Фетел и два повеќе од клупскиот колега Нико Розберг.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.
ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Убедлив пораз на младинците на Вардар на дебито од младинската Лигата на шампиони

По два гола за домашниот тим постигнаа интернационалците: Амадоу Хаидара (Мали) во 21 и 33.минута и Мергим Бериша (Албанија) во 43 и 88.минута.

Поранешниот тренер на чешката хокеарска репрезентација осуден за проневера

Тој е виновен заради тоа што не пријавил спонзорски подарок, а случајот го објави бизнисменот Мирослав Палашчак.

Стартува второто коло од фудбалската Лига на шампиони

Најголемо внимание се очекува да привлече дуелот во Дортмунд, каде кај германскиот вицепрвак Борусија гостува актуелниот европски шампион Реал Мадрид.

Гечевски ќе се збогува со кошарката во петок

Прошталниот натпревар ќе го одигра во петок, 30 септември 2016, на ревијалниот меч помеѓу КК Работнички и КК Фенербахче.

Истанбул домаќин на кошаркарскиот Ф4

Турнирот по кој ќе се добие новиот европски шампион ќе се игра во периодот 19-21 мај.

НАЈЧИТАНИ