• 30 август 2016
  • Вести денес: 104
МИА10:52 12 октомври 2015 ● Прочитано 676

Екипата на Мерцедес е старо-нов шампион во Формула 1 во конкуренција на конструктори, бидејќи на денешната трка во Сочи освои доволно бодови да биде недостижна за ривалите.

Голем придонес Мерцедес да стигне до трофејот на четири трки пред крајот има возач на Ферари, Кими Раиконен, кој во последниот круг го удри Валтери Ботас од Вилијамс. Поради инцидентот Финецот, кој ја заврши трката на петтото место, доби казна од 30 секунди и падна на осмото место и освои само четири поени.

Затоа сега Мерцедес има недостижни 531, а Ферари 365 поени, во пресрет на трката за Големата награда на Америка.

Веќе на таа трка (Остин 25 октомври) возачот на Мерцеес Луис Хамилтон може да ја одбрани титулата доколку освои 11 бодови повеќе од Фетел и два повеќе од клупскиот колега Нико Розберг.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.

ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Салцбург противник на Вардар во младинската ЛШ

Ова е епилогот по жрепката за 1/16 финалето, а за пласман во плеј-офот потребно е да се поминат две фази.

Новата сезона во Супер лигата почнува на 17 септември

Пополнувањето на Супер лигата ќе биде со бараж натпревар меѓу Преспа и Металург 2. Победникот од тој натпревар ќе игра во Супер лигата.

Пандев: Неопходно е заедништво, веруваме во подобри резултати

Со нетрпение го очекуваме почетокот на новиот квалификациски циклус и натпреварот со Албанија, вели капитенот на репрезентацијата.

Македонија во подмладен состав на шаховската Олимпијада во Азербејџан

Шаховската Олимпијада во Баку која ќе се одржи од 1 до 14 септември.

Македонската тенисерка Јана Стојанова триумфира на турнир во Софија

На турнирот учествуваа повеќе македонски тенисери и тенисерки до 12 години предводени од тренерот во тенискиот клуб “Теннис Парк” Предраг Русевски.