• 30 јуни 2016
  • Вести денес: 0
МИА10:52 12 октомври 2015 ● Прочитано 641

Екипата на Мерцедес е старо-нов шампион во Формула 1 во конкуренција на конструктори, бидејќи на денешната трка во Сочи освои доволно бодови да биде недостижна за ривалите.

Голем придонес Мерцедес да стигне до трофејот на четири трки пред крајот има возач на Ферари, Кими Раиконен, кој во последниот круг го удри Валтери Ботас од Вилијамс. Поради инцидентот Финецот, кој ја заврши трката на петтото место, доби казна од 30 секунди и падна на осмото место и освои само четири поени.

Затоа сега Мерцедес има недостижни 531, а Ферари 365 поени, во пресрет на трката за Големата награда на Америка.

Веќе на таа трка (Остин 25 октомври) возачот на Мерцеес Луис Хамилтон може да ја одбрани титулата доколку освои 11 бодови повеќе од Фетел и два повеќе од клупскиот колега Нико Розберг.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.

ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

МКФ ќе организира селективен камп за кошаркари до 14 години

МКФ вo рамките на прoектoт за “Development for boys U13 and U14 with пpotential” oрганизира кoшаркарски камп за мoмчиња до 14 години.

Леброн Џејмс се предомисли, не останува во Кливленд

Леброн Џејмс се откажа од нов договор, па на 1 јули тој ќе стане слободен (агент) играч.

Симболични цени на влезниците за мечот Вардар – Динамо Загреб

Раководството на македонскиот првак Вардар, се реши со симболични цени на влезниците да им овозможи на сите свои симпатизери да го проследат мечот.

Половичен успех на македонските тенисери на турнирот во Скопје

Еден триумф и еден пораз е учинокот на македонските тенисери кои денеска настапија во поединечна конкуренција на вториот фјучрс турнир во Скопје.