08 декември 2016

Ме оставивте сам...! Заминувам

Јове Кекеновски

МИА10:52 12 октомври 2015 ● Прочитано 752

Екипата на Мерцедес е старо-нов шампион во Формула 1 во конкуренција на конструктори, бидејќи на денешната трка во Сочи освои доволно бодови да биде недостижна за ривалите.

Голем придонес Мерцедес да стигне до трофејот на четири трки пред крајот има возач на Ферари, Кими Раиконен, кој во последниот круг го удри Валтери Ботас од Вилијамс. Поради инцидентот Финецот, кој ја заврши трката на петтото место, доби казна од 30 секунди и падна на осмото место и освои само четири поени.

Затоа сега Мерцедес има недостижни 531, а Ферари 365 поени, во пресрет на трката за Големата награда на Америка.

Веќе на таа трка (Остин 25 октомври) возачот на Мерцеес Луис Хамилтон може да ја одбрани титулата доколку освои 11 бодови повеќе од Фетел и два повеќе од клупскиот колега Нико Розберг.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.

ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Кашима со пресврт се избори за четвртфинале на Светското клупско првенство

Тие во првиот натпревар на ова натпреварување денеска во Јокохама го победија Оукленд од Нов Зеланд (шампион на Океанија) со 2:1.

Натпревари од последното коло од Лига Европа

Пласман во следната фаза имаат обезбедено 13 екипи, што значи дека „слободни“ се уште 11 места.

Инфантино доби поддршка од Азија за зголемен број учесници на СП

Азиските земји ја поздравија идејата на првиот човек на Светската фудбалска федерација човекот, да се прошири Светското првенство со 48 репрезентации.

Комплетирано второто коло на Европското првенство за ракометарки

На женското Европско ракометно првенство што се одржува во Шведска комплетирано е второто коло од групната фаза.

Јовиќ: Игравме добро до 55. минута

Помошниот тренер на Металург Александар Јовиќ истакна дека македонскиот вицепрвак потфрли во последните пет минути.