Последна промена пред 3 часа | Сабота 19 Април 2014 | 0 0

Трите врби ќе растат во Вардар по „наредба“ на Србија!?

  • Објавено: 26.04.2012 20:52
  • Прочитано: 7000
  • Печати

Контроверзниот проект „Трите врби во Вардар“ во рамките на  „Скопје 2014“ е поминат низ српски експертизи, пред да се појави во Скопје, покажуваат форумите од српскиот веб портал „Свет биљака“

Плусинфо за доказ ви го претставува текстот поставен со никнејм Спарк, за кој нашите извори велат дека е на авоторот Искра Димитрова која и го доби конкурсот за контроверзните три врби. На форумот, кој можете да го посетите, има најразлични мислења за овој проект. Но сепак прашањето останува - зошто овој проект морал да помине низ српските медиуми.  

 

PošaljiPoslato: Uto Jul 01, 2008 2:33 pm    Naslov: Zalosna vrba kao projekat - potrebno misljenje Odgovori sa citatom

imam jedan umjetnicki projekat o postavljanju zalosne vrbe (salix alba) u betonsku "saksiju" usred reke.

vec sam se konsultovala sa hortikulturnom firmom oko mogucnosti uspeha ove ideje, ali veoma mi je vazno da cujem i vase misljenje, jer potrebno je da sve to funkcionise godinama. posebno me interesuju slabe tacke, da bi mogla unapred da eliminisem opasnost.

beton bi imao zeljeznu konstrukciju i dimenzije 2x2 m. s tim sto visina bi isla 2 m. iznad prosecnog nivoa vode. bila bi ispunjena prvo krupnim granulatom, a onda zemljom. drvo bi bilo od oko 3 m. visine.

- onda, dali je 3 m. sadnica ok (naravno ja bih htela sto veca, ali ko zna kako ce se primiti)

- posto vrba ima duboko korenje u potrazi za vodom, pretpostavljam da ce vremenom doci do dna reke i tako crpeti potrebnu vlagu. 

- koliko sam shvatila, vrba ne mari posebno o vrsti zemlje, ali ja bih ipak htela da stavim nesto sto bi bilo za nju najbolje.

pa forumasi, molim vas proiznesite svoje misljenje, ovaj mi je projekat jako vazan Byevrba.jpg
 Opis:
 
 Veličina fajla:  117.6 KB
 Pogledano:  241 puta

vrba.jpg

 

Инаку, ликовниот уметник, Искра Димитрова, авторот на скулптурата три врби во водите на Вардар, за осмислувањето на оваа концептуална уметничка идеја  добила хонорар од само 500 евра. Всушност, од Министерството за култура велат дека сите автори од нивниот проект за поставување на 35 скулптури во центарот на градот, вклучувајќи ја и скулптурата – три врби се наградени со по 30.000 денари.
Димитрова, која што е вработена во Универзитетската библиотека во Скопје, со писмо се огласи до медиумите, бранејќи го своето уметничко дело, наспроти жестоките критики во јавноста за трошење народни пари за непродуктивни проекти, во време кога земјава се задолжува со нови 250 милиони евра и се прави ребаланс на буџетот со кој се кратат пари за образование и за здравство.
- Трите врби во Вардар се авторски, уметнички проект, а изразот е современ, футуристички. Сведувањето на вредноста на едно уметничко дело на садница, е израз на нивото на култура на поединецот- вели Димитрова во писмото. Таа  укажува на нејзината четиригодишна посветеност на идејата за скулптурата, на сметка на нејзините други професионални ангажмани, но и приватниот живот. Вели дека за проектот бил потребен голем ангажман, подготовка на стручни елаборати од статичари, хидро-инжинери, геодети и архитекти, засадување на врбите, и нивно двегодишно одгледување.
Министерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска порача да се почитува трудот на авторката Искра Димитрова. А, бидејќи се работи за  скулптура во вода, било потребно повеќе време за нејзината изработка. 
-Скулптурата се негува во многу светски метрополи. Искра Димитрова е позната и наградувана авторка и надвор. Не треба да се гледа негативно и уметничката вредност треба да се цени и почитува -  вели Канческа-Милевска.
Делото на Димитрова е избрано од стручна комисија на чело со архитектот Митко Хаџипуља. 
Како и во случајот со палмите кои се донесоа на кејот на Вардар, ниту за поставувањето на врбите не е консултиран Шумаркиот факултет, ниту пак е побарано мислење од ЈП „Паркови и зеленило“. Останува прашањето што би се случило со врбите доколку Вардар надојде и ги поплави, или пак, уште пострашно пресуши и во коритото останат само бетонските саксии обложени со сјајниот и скап инокс. Сликата сигурно нема да биде толку уметничка. 

Објавено: 28.04.2012 02:30

Стаписан:

Значи се садат дрва во Вардар. Станува збор за засадување дрвца, а не се консултирани експерти за тоа поле од Шумарскиот факултет, ниту од ЈП Паркови и зеленило. Горенаведените експерти од дотичните полиња се ок, ама не се исконсултирало до крај. Госпоѓата очигледно не знае што е бусен и дека се сади со бусен. Уште во второто нејзино мислење на форумот се гледа тоа. Па ништо чудно тие експерти да се луѓево од форумов, а како опширно и објасниле, може да им пушти и некој паушал. Бедотија сме!

Објавено: 27.04.2012 21:19

spektator:

i svi gledaju dolinu vukova i velicanstvenoga...so narod ke bese ova be...definicija zona zumraka

Објавено: 27.04.2012 17:59

Анита:

Добро волно се пријавувам дека парите се кај мене .............ццццццц, и што ќе ми правите да не сакате со вас да ги делам. Моја влас мое право што ќе ми се сака тоа ќе си правам. Да живее корумпирана и непрогресивна Македонија, зошто ми дава да си ги полнам дизгите !!!!!!!!!

Напиши коментар:

име:
е-маил:

добивајте известувања за коментарите на маил
порака:

Плусинфо нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.


ОСТАНАТО ОД РУБРИКАТА
ПОВЕЌЕ >>