• 27 јули 2016
  • Вести денес: 122
Весна Дамчевска15:45 24 септември 2015 ● Прочитано 1981

Жителите на Скопје последниве години се сведоци на масовна изградба на згради на секоја слободна површина меѓу старите, со што се уништува зеленилото и се газат некогашните плански решенија за урбаното живеење.

Познавачите на состојбите објаснуваат дека инвеститорите на ваков начин доаѓаат до земјиштето во центарот на градот и во неговата блиска околина, а дополнително олеснување им е тоа што имаат целосно изградена инфраструктура - пат, струја, вода и парно греење.

Во Општина Кисела Вода во тек е изградбата на две згради во непосредна близина на постојните. Пред неколку дена жителите на оваа населба, протестираа на местото каде што почна изградбата на една седумкатница.

- Ниту ние ниту тие од другата зграда ќе имаат воздух. Од друга страна, ќе немаме никаква приватност. Ќе треба да седиме со спуштени ролетни за некој да не ни ѕирка во спалната соба - револтирано вели жител од Кисела Вода.

Инаку, на само неколку метри до детската градинка, исто така во зеленило, во Кисела Вода се гради зграда на осум ката. 

Од Општина Кисела Вода за „Слободен печат“ велат дека „притисокот на јавноста не е правен основ за поништување на ДУП, врз основа на кој инвеститорот или сопственикот на одредена парцела отпочнува со градежни активности“.

Оттаму посочуваат дека целата постапка околу донесувањето на ДУП за парцелата за која сега се бунат граѓаните била целосно транспарентна.

- Пред неговото донесување во октомври 2013, претходно беше изложен на јавна анкета, а на средбата со жителите на месната заедница 11 Октомври, тие беа информирани за оваа анкета и можноста да го кажат своето мислење и евентуалните забелешки. За посочената градежна парцела немаше никакви забелешки од граѓаните - велат од Општина Кисела Вода и потенцираат дека земјиштето сега му припаѓа на приватен инвеститор и дека продажбата била транспарентно објавена во три дневни весници.

Од Општината потенцираат дека нема да се гради некоја висококатница, туку дека ќе се гради зграда со приземје, 5 ката и поткровје, но и дека ќе останат непроменети паркот и игралиштето.

На почетокот на Кисела Вода, пак, се гради станбениот комплекс „Флетаирон“ инспириран од архитектурата во Њујорк, со височина од 55 метри. Зад почнатиот станбен комплекс сега има вистински рид од ископините, а околните жители прашуваат зошто инвеститорот не го отстрани. Од Општина Кисела Вода објаснувaат дека се работи за ископана земја, која ќе се употреби за пристапна улица што ќе се реализира по завршувањето на објектот на „Адора“. 

 

(Објавено во „Слободен печат“)

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.
ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

СДСМ: Груевски и Трајановски нека објаснат за 27-те милиони евра за раскош и луксуз

„Лудилото на Никола Груевски со „Скопје 2014“ ќе заврши на следните фер и демократски избори“, соопшти СДСМ.

Град Скопје: Правиме пешачка патека за учениците

Просторот што ќе се одземе од училишниот двор е со вкупна површина од 23 квадратни метри, велат од Град Скопје.

Пуштен во употреба вториот дел од булеварот „Партизански одреди“

Продолжи пробивањето на булеварот „Партизански одреди" од новиот кружен тек кај Порта Влае, до кружниот тек кај црквата „Свети Петар и Павле“.

Жерновски до Трајановски: Откажете се од узурпација на училишниот двор!

Општина Центар доби известување од Град Скопје, дека со проширувањето на улицата „Водњанска“, ќе се навлезе до 1, 70 сантиметри во двор на училиште.

Трајановски стана италијански Kомандант од редот Ѕвезда (ФОТО)

Тој го добил орденот поради унапредување на пријателските односи и соработката помеѓу Македонија и Италија.

НАЈЧИТАНИ