Последна промена пред 9 часа | Четврток 24 Април 2014 | 0 0

Природни лекови против пролив

  • Објавено: 31.05.2011 07:54
  • Прочитано: 6524
  • Печати

Многу вируси можат да доведат до појава на пролив (дијареа), како што се ротавирус, херпес симплекс, хепатитис, како и некои бактерии кои се непријатели на системот на варење во организмот.
Проливот е симптом на разни болести, од полесни до посериозни. Можеби е во прашање „расипан желудник” од стара храна или непрочистена вода, инфекција, зараза од грип или пак непотхранетост. Болестите на цревата и на системот за варењње често резултира со пролив, а понекогаш е во прашање инфекција од паразит.
Со проливот се јавуваат состојби како што се дехидрација, губење на апетитот, мачнина, болка во желудникот или грчеви и температура. Со проливот ќе изгубите многу вода која е потребно да ја надокнадите.
За да го победите проливот постојат многу природни производи, кои освен што се лековити, не предизвикуваат нус-појави.
Коријандар. Оваа билка има бројни здравствени предности. Листовите се богати со протеини, масти, минерали, влакна, јаглехидрати и вода. Минералите и витамините вклучуваат витамин Ц, калциум, фосфор, железо, каротин, тиамин, натриум, калиум рибофламин и оксални киселини. За лекување на проливот користете сув коријандар.
Боровинка. Ова овошје е богато со антиоксиданси. Делувањето се потенцира ако боровинката ја консумирате со пробиотици-добрите бактерии од јогуртот и сличните производи. За разлика од свежите боровинки кои благо го чистат организмот, сушените боровинки го стопираат проливот.
Ѓумбир. Ова растение содржи аналгетички, антибактериски и својства на седативи, а бројните студии ја потврдиле делотворноста на ѓумбирот во лекувањето на мачнините предизвикани од хемотерапија, пролив и утрински мачнини. За да ги избегнете овие непријатности направете чај од две лажици корен од ѓумбир кој ќе го оставите да отстои 15 минути во врела вода и ќе го процедите. За вкус можете да му додадете мед или лимон.
Нане. Сокот од нане измешајте го со сок од лимон и додадете половина лажица мед како мешавина, за да го избегнете горчливиот вкус. Овој сок консумирајте го три пати дневно.

 

/style/images/posledni.jpg

Последни коментари (вкупно: 0)

Прочитај ги сите коментари:

Напиши коментар:

име:
е-маил:

добивајте известувања за коментарите на маил
порака:

Плусинфо нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.


ОСТАНАТО ОД РУБРИКАТА
ПОВЕЌЕ >>

http://images.plusinfo.mk/izvori/plusinfo.jpg
info,donka.jpg
Чија е оваа програма?
Донка Барџиева Трајковска
23.04.2014
Gero profil picture.jpg
Заев, само храбро!
Бранко Героски
23.04.2014
повеќе колумни>>