Последна промена пред 1 час | Петок 25 Април 2014 | 2 0

Ретроспектива: Седум месеци по убиството на Мартин Нешкоски

  • Објавено: 15.01.2012 11:40
  • Прочитано: 2003
  • Печати

В понеделник се очекува да биде изречена пресудата за поранешниот „Тигар“ Игор Спасов, обвинет за убиство на младиот Мартин Нешкоски кое се случи вечерта по изборната победа на ВМРО - ДПМНЕ на градскиот плоштад. На само неколку метри до стотиците граѓани и распламтените огномети, еден млад живот згасна, а понатамошниот тек на разоткривањето на случајот доби еден неочекувано контроверзен тек. Благодарение на агенцијата Нетпрес, јавноста најнапред беше информирана за тоа дека младото момче било претепано до смрт, бидејќи портпаролот на МВР Иво Котевски, на прес конференцијата одржана на шести јуни негираше дека полицијата добила таква пријава. Подоцнежните резултати покажаа дека случајот за смртта на младото момче бил пријавен и уредно заведен в полиција веќе рано изутрината, а додека Котевски ја даде изјавата дека „им стои на располагање на сите кои сакаат да го пријават случајот“ веќе завршена беше и обдукцијата. Резултатите покажаа – на Нешкоски му бил скршен носот, а смртта настапила како резултат на мозочно крвавење.


Оттогаш се одржаа многу граѓански протести, организирани најнапред преку социјалните мрежи. Спасов на суд тврдеше дека се пријавил в полиција откако преку медиумите се информирал дека момчето починало. Мајката на Нешкоски на телевизија А1 рече дека од владејачката партија ги молеле да не кажуваат ништо. А Спасов во завршните зборови ја потегна дилемата со зборовите „Ако сакате обвинет – барајте го во мене, но ако сакате виновен, не сум јас“. Малку подоцна стигна и одговорот од обвинителството на кривичната пријава од семејството Нешкоски, поднесена против двајца непознати сторители кои според братот Александар сокривале докази таа вечер и му помогнале на Спасов да го премести мртвото тело од местото. Обвинителство пресече, нема докази за соучесници.


Плусинфо меѓу првите известуваше за трагичниот настан од кого некои медиуми дури и се откажаа обидувајќи се да ги поврзат протестите со политичката опозициска партија. Па, да потсетиме на сите написи со кои дадовме наш скромен придонес во информирањето на јавноста и да потсетиме на сите активности кои се одвиваа на меѓународната и домашната сцена поврзани со овој настан, каков не памети поновата историја на Македонија.


Меѓу барањата на протестите по некое време се појави и тоа да се обезбедат снимките од камерите кои се поставени на градскиот плоштад, а кои би можеле да бидат материјален доказ за стореното дело и верно да ја прикажат реалноста. Такви снимки досега не достави никој, а камерите беа прогласени за нефункционални и надвор од употреба. Адвокатот на семејството повеќекратно поставуваше прашања зошто Мартин и понатаму бил бркан од обезбедувачот кога немало потреба од такво дејство. Во извештајот на Хелсиншкиот комитет за човекови права се наведуваше дека Јавното обвинителство  потфрли со спроведувањето ефикасна и темелна истрага. Меѓународната јавност беше запознаена и во Европскиот парламент за состојбите поврзани со овој настан, преку трибината каде учество зема Петар Стојковиќ. Обвинителниот акт пристигна со несекојдневно доцнење по повеќе од три месеци. Дотогаш завршена беше само истрагата.

 

Кога предметот стигна во судница, таму со него се придвижија и оние што протестираа. А во судницата, низа контроверзни и контрадикторни изјави на сведоците. Немаше поклопување во тоа како и каде биле зададени ударите, а еден од сведоците дури и не го препозна Игор Спасов. Неговиот сменет имиџ и видно губење од тежината им направија проблеми на сведоците, но судот не реагираше никако освен со предлог - доколку сака да ја избричи брадата. Спасов, очигледно не сакаше, сè до последното рочиште. 

 

-Јас го држев повреденото момче во рацете, му го проверував пулсот, го масирав за да го повратам во живот, додека полицаецот одбиваше дури и да пријде, иако го повикав да види дали момчето (мисли на сега покојниот Мартин Нешкоски н.з.) има пулс. Примете мое сочувство, сакав да му помогнам на Мартин, но толку се може, знаењето е толку. Сакав да помогнам, татко сум на пет деца“. Ова се зборови на сведокот Влајко Билбиловски вработен како обезбедување во МЕПСО.

 

- Крупниот господин го удри со тупаница Мартин во задниот дел од главата, по што тој се изврте и при паѓање на земја успеа некако да се задржи со лактот и рацете, а тогаш дојде во позиција очи во очи со оној кој го бркаше. Тогаш Спасов со нога го удри во лицето и продолжи со рацете да го удира во глава, по што последниот удар му го зададе со нога во слабината. Во околината на околу дваесетина метри имаше полицајци, и униформирани и неуниформирани, но никој од нив не реагираше – рече пред судот сведокот Дуковски. 

 

Братот на починатото момче, честопати во јавноста изнесуваше сомнежи дека брат му е жртва на нерасчистени сметки, па дури  и споменуваше дека бил киднапиран. Иако барал, никогаш не добил прием и средба со премиерот.

 

Тој прашан за тоа каква пресуда може да се очекува за специјалецот Спасов в понеделник, истакна дека очекуваат преквалификација на делото и доживотна затворска за Игор Спасов. Како и досега, семејството Нешкоски и денеска јавно не ја соопшти сумата која ќе ја побара како оштета за загубениот живот на Мартин, па во тој контекст Александар тврди дека е беспредметно и неблагодарно да се побара било каква сума.

 

- Сите што досега ме прашаа колкава ќе биде оштетата им реков дали можат да си го проценат својот син или брат, колкава оштета да побараат за неговиот прерано згаснат живот? Беспредметно и неблагодарно е да се зборува сега за тоа, единствено што сега сакаме е правдата да биде задоволена и виновниците за смртта на Мартин да си ја добијат заслужената казна – рече Нешкоски.

 

Пресудата се очекува да биде соопштена утре, без притоа да се земат предвид кривичните пријави за евентуални соучесници. Јавноста будно го следеше судењето како и активностите пред тоа, набљудувајќи како МВР се оградува од институционална одговорност. За нив случајот беше затворен и успешно решен со самото покренување кривична пријава. Никогаш не објаснија зошто велеа дека убиството не се случило кога истото уредно беше пријавено в полициска станица рано утрината на шести јуни. 

Мирослава Симоновска 

Објавено: 15.01.2012 19:58

ISKREN:

mnogu pati kazav i pa ke kazam..........deteto otide, nikoj nema da go vrati, igor ke si odlezi i ke izleze (ako dozvolat)....osteteni 2 familii na deteto i na obvinetiot, ama za civ benifet???? koj se spasi???? nekoj zastite..urko???mongu prashanje ostanaa neodgovoreni.....ako igor go tepal (nemora da znaci da go ubil) mora da bide osuden za sto i da napravil, zasto ne bil profesionalec i da go privede namesto da go tepa, znaci definitivno mora da odgovara.
so izjavata deka da se vrati vremeto pak bi go napravil istoto uveruva deka on bil profesionalno orentiran ama malce poveke..a i ne znaeme sto se desilo za tie 2,3,5 10 min dur se brkale...kako i da e, jas mislam deka definitivno ova e montiran proces i deka familijata na igor ke strada na uste polos nacin nego neskovski.............ke gi jadat postepeno, surovo no vistinito, na nikoj da ne mu se sluci ova sto se slucuva na dvete familii...ama so situacijata vo mk nikoj ne e isklucen od scenariot, na zalost

Објавено: 15.01.2012 13:47

Moris:

Вие треба д апритиснете да се види дали, како и зошто специјалецот Игор, бил или не бил на должност и од кого примал наредби. треба да се расчистио таа работа бидејки испаѓа дека припадниците на Тигар биле да слават партиска победа на политичка партија . Видете ги исказите на сведоците колеги на Спасов.Дали треба да се партизирани до таа мерка Тигрите. Тоа е суштината на проблемот кај мене оти доказите дали е крив или не Спасов и како било се судска работа.п.с Како така му дале отказ од МВР па нели има презумција на невиност во уставот....

Напиши коментар:

име:
е-маил:

добивајте известувања за коментарите на маил
порака:

Плусинфо нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.


ОСТАНАТО ОД РУБРИКАТА
ПОВЕЌЕ >>

/style/images/intervju-title.jpg

Гласајте без страв за да ја прекинеме оваа агонија

http://images.plusinfo.mk/kolumnisti/Stevo Pendarovski.jpg Објавено: пред пред 12 часа
Прочитано: 910

Стево Пендаровски