• 24 август 2016
  • Вести денес: 1
МИА09:07 27 мај 2015 ● Прочитано 565

Египетскиот суд изрече вчера смртни казни за осуммина џихадисти, откако ги прогласи за виновни за насилство против силите за безбедност и припадност кон групи кои поттикнуваат тероризам, соопшти судски претставник.

- Кривичниот суд во Загазиг осуди осуммина џихадисти на смрт со бесење, откако ги прогласи за виновни за припадност кон сунитската екстремистичка група такфира - рече тој.

Осудените се товарат и за „поттикнување тероризам и насилство, како и за планирање убиства на припадници на војската и на полицијата“.

На петмина од осуммината осудени, им е судено во отсуство.

Египетските сили за безбедност чест беа мета на напади, особено на Синај, по соборувањето на исламистичкиот претседател Мохамед Морси во 2013 година. 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.
ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

ФБИ го истражува наводниот напад од руски хакери против новинарите на Њујорк Тајмс

Нападите биле откриени во последниве неколку месеци, а покрај ФБИ, во истрагата учествуваат и другите безбедносни агенции на САД.

Орешковиќ: Ако влезе во Хрватска, Шешељ ќе биде уапсен

Техничкиот хрватски премиер изјави денеска дека лидерот на Српската радикална партија, Воислав Шешељ, ќе биде уапсен ако се обиде да дојде во Хрватска

Европол: Уапсени 75 педофили поради детска порнографија

Во акција на Европол, спроведена во 28 европски земји, уапсени се 75 лица за дистрибуција на детска порнографија на интернет, а истрагата се води во 2

САД, и балтички земји потпишаа заедничка декларација во сферата на безбедноста и одбраната

Бајден, кој е во посета на Летонија им порача на балтичките земји дека САД се посветени на Договорот на НАТО и Членот пет.

Од безбедносни причини Турција евакуира град на границата со Сирија

Турција денеска од безбедносни причини наложи евакуација на жителите на градот Каркамиш, на границата со Сирија.

НАЈЧИТАНИ