Последна промена пред 9 минути | Четврток 24 Април 2014 | 27 0

Боњо Лунгов се враќа со „Волшебникот од Оз“

  • Објавено: 21.12.2011 10:24
  • Прочитано: 909
  • Печати

Театарот за деца и младинци од Скопје денеска со почеток во 20 часот премиерно ќе го изведе мјузиклот на Лиман Френк Баум, „Волшебникот од Оз“ во режија на познатиот Боњо Лунгов од Бугарија, со што ја заокружува предвидената програма за оваа 2011 година.

Оваа приказна за првпат се поставува на сцена во некој од нашите институционални театари и според директорот на театарот Драган Довлев соработката со овој режисер ќе продолжи и следната година со нови и интересни проекти.

-Нас ни е големо задоволство што продолживме да работиме заедно со основоположникот на куклената сцена во Македонија, а тој, заедно со младата и надежна актерска екипа создадоа мјузикл од светски рамки кој ќе остане запаметен – рече Драган Довлев.

Режисерот Лунгов истакна дека оваа претстава ја припремал со голема возбуда потенцирајќи дека за него предизвик било да работи со млада и неискусна екипа и да го поттикне нивниот интерес за оваа позната тема да ја обработат на единствен начин, повторно интересен за младата публика.

-Нашата главна цел беше да направиме нешто ново, што би значело да не повторуваме работи кои веќе се видени бидејќи темата, филмот и книгата им се многу познати на младите гледачи. Во претставата на едноставен начин се пренесуваат поучни пораки за човекот, големината на неговото срце, смелоста која треба да ја има секој од нас - истакна Лунгов.

Тој додаде дека на актерите им било тешко да се прилагодат на сите работи кои мјузиклот ги бара, бидејќи тој е една тешка форма и во Македонија допрва доаѓа и станува популарна.

-Сцената е мала и бара екстра труд, затоа младата актерка Нина Деан, која може да пее, танцува и има изглед кој младата публика може да го прифати, беше избрана на кастингот. Краткиот текст кој е брз и интересен ќе го задржи вниманието на младата публика која ќе биде фасцинирана од овој класичен спектакал претставен на некласичен начин- истакна Лунгов.

Во главните улоги, освен Нина Деан која ја има улогата на Дороти играат и Тања Кочовска Павловска, Ана Левајковиќ Бошков, Марија Ѓорѓијовска, Драган Довлев, Ефтим Трајчов, Мартин Јорданоски и Петар Стојковиќ. Сценографијата и костимографијата е на Маја Енчева, музкиката на Михаил Шишков, а преводот и препевот на Никола Маџиров.

Репризата на претставата е на 26 декември во 19 часот. 

О.Н/К.И

 

/style/images/posledni.jpg

Последни коментари (вкупно: 0)

Прочитај ги сите коментари:

Напиши коментар:

име:
е-маил:

добивајте известувања за коментарите на маил
порака:

Плусинфо нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.


ОСТАНАТО ОД РУБРИКАТА
ПОВЕЌЕ >>

http://images.plusinfo.mk/izvori/plusinfo.jpg
info,donka.jpg
Чија е оваа програма?
Донка Барџиева Трајковска
23.04.2014
Gero profil picture.jpg
Заев, само храбро!
Бранко Героски
23.04.2014
повеќе колумни>>