• 30 мај 2016
  • Вести денес: 135
Плусинфо21:36 17 мај 2015 ● Прочитано 8348

Новинарите и писатели Предраг Луциќ и Борис Дежуловиќ го поддржаа денешниот протест во Скопје со видео запис на „Песната за Груевски“. Тие пеат со чаши македонско вино во рацете и му порачуваат на Груевски да поднесе оставка. Режијата на ова кратко видео е на Карпо Година.

 

Песма Груевског

од Предраг Луциќ


Дај да шпијам, мила мајко,
Да шпијунирам,
Гласовите, мила мајко,
Да архивирам.

Како што е златан Ролекс
Полно с часови,
Тако е и мојто Ај-Фон
Полно с гласови.

Снимам, мајко, дипломати,
Опозиција…
Мојто Ај-Фон секој прати
Ко полиција.

Како што е мојто Ај-Фон
Полно с клипови,
Тако е и мојто Скопје
Полно с кипови.

Каде встанат против мене
Разни протуви,
Има да ме бране, мајко,
Коњски статуи.

Како што е ова чаша
Полна с мастика,
Тако е и мојто Скопје
Полно с антика.

Дај да пијам, мила мајко,
Да се опијам,
Демонстранти, мила мајко,
Да заборавам.

Да си земам, мила мајко,
Пушка берданка,
Да на градот Куманово
Правам стрељанка.

Ни да шпијаш, мили сине,
Фајда си нема,
Ни да земаш, мили сине,
Пушка берданка.

Фајда има, мили сине,
Роди те мајка,
Фајда, сине, има само
Твоја оставка.

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.
ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

ВМРО-ДПМНЕ од донации инкасирале 1,48 милиони евра

СДСМ не доставил колкава е вкупната вредност на донацииte, туку е наведена само бројката од 473 донатори и колку секој од нив донирал поединечно.

ВИДЕО Рената Десковска: Обид да се спаси Иванов од одговорност

Во целата оваа незаконитост околу составот на Комисијата и импичментот на Иванов, најсимптоматично е однесувањето на ДУИ, предупреди Десковска.

Ахмети: Иванов да продолжи со повлекување на помилувањата

Повлекувањето на помилувањата од страна на господин Иванов за само 22 лица не е доволно, но е чекор во правилна насока, изјавил лидерот на ДУИ.

ВИДЕО Потсетување на старите гафови на мајстор Џорџе

Фејсбук грубата Странски служби подготви избор од најинтересните гафови на претседателот Ѓорге Иванов.

Студентите повторно гласачка машина за избор на ректор на УКИМ

Членовите на Студентскиот пленум, денеска на Фејсбук обвинија дека нелегитимни претставници ќе гласаат за избор на нов ректор на УКИМ.

НАЈЧИТАНИ