• 01 октомври 2016
  • Вести денес: 0
Плусинфо21:36 17 мај 2015 ● Прочитано 8589

Новинарите и писатели Предраг Луциќ и Борис Дежуловиќ го поддржаа денешниот протест во Скопје со видео запис на „Песната за Груевски“. Тие пеат со чаши македонско вино во рацете и му порачуваат на Груевски да поднесе оставка. Режијата на ова кратко видео е на Карпо Година.

 

Песма Груевског

од Предраг Луциќ


Дај да шпијам, мила мајко,
Да шпијунирам,
Гласовите, мила мајко,
Да архивирам.

Како што е златан Ролекс
Полно с часови,
Тако е и мојто Ај-Фон
Полно с гласови.

Снимам, мајко, дипломати,
Опозиција…
Мојто Ај-Фон секој прати
Ко полиција.

Како што е мојто Ај-Фон
Полно с клипови,
Тако е и мојто Скопје
Полно с кипови.

Каде встанат против мене
Разни протуви,
Има да ме бране, мајко,
Коњски статуи.

Како што е ова чаша
Полна с мастика,
Тако е и мојто Скопје
Полно с антика.

Дај да пијам, мила мајко,
Да се опијам,
Демонстранти, мила мајко,
Да заборавам.

Да си земам, мила мајко,
Пушка берданка,
Да на градот Куманово
Правам стрељанка.

Ни да шпијаш, мили сине,
Фајда си нема,
Ни да земаш, мили сине,
Пушка берданка.

Фајда има, мили сине,
Роди те мајка,
Фајда, сине, има само
Твоја оставка.

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.
ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Утре сончево со температура до 31 степен

Во Скопје слично време, сончево со мала до умерена локална облачност претежно висока.

Петровска: Состојбата во образованието во Битола е очајна (ВИДЕО)

Петревска во Советот побара да се расправа за состојбите во основните и средните училишта.

СДСМ Битола бара раскинување на договорот за зонското паркирање во Битола (ВИДЕО)

„Градски паркинзи“ имаа доволно време да ги исполнат сите услови предвидени со договорот,велат од СДСМ Битола.

Жена прегазена на булевар Борис Трајковски

Прегазената со возило на Итна помош е пренесено на скопските клиники.

Во Тетово протест за изградба на капела

Тие се незадоволни од, како што велат, неисполнетото ветување од страна на градоначалничката Теута Арифи дека многу скоро ќе биде изградена капелата.

НАЈЧИТАНИ