Последна промена пред 2 часа | Четврток 24 Април 2014 | 132 3

Прилеп се збратими со украински Чернигов

  • Објавено: 08.12.2011 16:15
  • Прочитано: 802
  • Печати

Прилеп се збратими со украинскиот град Чернигов. Спогодбата за збратимување ја потпишаа градоначалникот Марјан Ристески и неговиот колега од украинскиот град, при посетата на политичко - бизнис делегацијата од Прилеп на Украина.

Воедно регионалната стопанска комора од Прилеп  потпиша договор за соработка со Черниговската стопанска комора.

Ристо Најдоски, извршен директор на регионалната стопанска комора на Прилеп вели дека бизнисмените ќе ја искористат спогодбата за слободна трговија.

- Договоривме извршните власти на двете држави меѓусебно да ги признаат сертификатите за фито и санитарна инспекција. Конфекцијата Кули ќе набавува текстилни материјали за сопственото производство. Украинските бизнисмени покажаа интерес за  прилепскиот бел мермер. На  Витаминка и се отвораат можности за воспоставување на соработка со договорот за слободна трговија. Украинците покажаа поготовност да купуваат прилепски ферментиран тутун од ориентален тип и побараа мостри за експериментирање - вели Најдоски.

Во украинскот град живеат 300.000 жители.

Прилепската делегација посетата на Чернигов ја реализираше  преку амбасадата на Македонија во Украина и Министерството за надворешни работи.

СР/СС                               

/style/images/posledni.jpg

Последни коментари (вкупно: 0)

Прочитај ги сите коментари:

Напиши коментар:

име:
е-маил:

добивајте известувања за коментарите на маил
порака:

Плусинфо нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.


ОСТАНАТО ОД РУБРИКАТА
ПОВЕЌЕ >>

/style/images/intervju-title.jpg

Гласајте без страв за да ја прекинеме оваа агонија

http://images.plusinfo.mk/kolumnisti/Stevo Pendarovski.jpg Објавено: пред пред 10 часа
Прочитано: 867

Стево Пендаровски