• 29 јуни 2016
  • Вести денес: 172
Плусинфо15:44 13 мај 2015 ● Прочитано 2214

Опозицијата ќе се врати во Парламентот само после оставката на Никола Груевски, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев, после презентацијата на најновите снимки од прислушкувани разговори, одговарајќи на новинарско прашање дали опозициајта ќе се врати во парламентот.

-  После се што објавивме, дали треба да се вративме во Парламентот? - почна Заев, по што уследи силен аплауз.

Потоа продолжи, велејќи дека сите знаат зошто опозицијата е надвор од Собранието.

- Апсолутно, драго ни е што ова огромно мнозинство тоа го потврдува, а останатите знаат зошто опозицијата е надвор од парламентот. Опозицијата ќе се врати во парламентот само после оставката на Груевски - рече Заев.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.
ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

И утре ќе имаме сончев и топол ден со температури до 36 степени

Минималната температура ќе се движи од 10 до 18, а максималната од 28 до 36 степени.

Има осомничен за убиството во Добрашане

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Куманово изврши увид на место во близина на црквата „Света Мина“ во село Добрашане.

40 илјади граѓани ќе треба сами да се пријават во ДИК ако сакаат да гласаат

Граѓани за кои по теренската проверка на ДИК се покажа дека имаат несоодветени адреси, нема да бидат автоматски впишани во Избирачкиот список.

Груевски-Хан: Македонија да ги елиминира и внатрешните и надворешните ризици

Лидерот на владејачката ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски за време на партиската посета во Брисел, се сретнал и со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан.

ОЛАФ води истрага за злоупотреба на ИПА-фондовите

Истрагата што ја води ОЛАФ во моментов оди на рака на размислувањата на ЕУ за кратење на парите од ИПА фондовите како санкција за Македонија.

НАЈЧИТАНИ