Последна промена пред 6 часа | Четврток 24 Април 2014 | 0 0

Откриен паметникот за загинатите бранители од 2001

  • Објавено: 23.10.2011 14:20
  • Прочитано: 1288
  • Печати

Во присуство на претставници на Владата, АРМ, здруженија и роднини на загинатите борци во воениот конфликт во 2001 година, денеска свечено беше откриен споменикот на бранителите, сместен во паркот „Жена борец“.

На бронзена плоча на постаментот се испишани имињата на 75 припадници на оружените сили кои пред десет години беа убиени во одбрана на државата.

Откривањето на паметникот почна со едноминутно молчење и со државаната химна, која ја испеа Калиопи, а заврши со положување цвеќе од делегации на АРМ и Министерството за одбрана, од посебните единици на МВР, од претставници на Владата и Претседателот на државава, како и од високи претставници на градската власт, општините, разни организации и роднини на загинатите.

Во името на роднините се обрати Владо Стојанов, претседател на Здружението на семејствата на загинатите бранители кој потсети на прерано изгубените животи на луѓето кои се бореа за одбрана на територијалниот интегритет и суверенитет на земјава. Тој изрази очекување дека наскоро загинатите бранители во 2001 ќе добијат статус на борци и постхумно ќе се прогласени за херои на Македонија, како и борците од Втората светска војна.

- Имаме уште мал дел и дополнителни барања што се однесуваат на вработување на децата на нашите бранители. Сме преговарале со претставници на Владата и со министри и се надевам дека најскоро ќе ни излезат во пресрет. Има мал дел од семејствата што не се обештетени, но постапките се во тек и очекувам и тоа да се задоволи. Тоа го очекуваме и во врска со станбеното прашање, што следува согласно со законот ако условите се исполнети -  рече Стојанов.

Марин Најдов, претставник на Здружението на бранители „Достоинство“, по повод откривањето на споменикот упати на маргинализацијата на бранителите на земјава.

- По борците кои ја создадоа оваа држава и која првпат беше нападната, бранителите во 2001 година ја одбранија. Тоа е непобитен факт и секогаш кога и да има потреба државата, бранителите ќе застанат на висина на задачата... Барањата за бранителите не само што не се остварени, туку не се ни начнати за остварување. Тие и борците  се најмаргинализираната група во оваа држава - рече тој.

 

Објавено: 24.10.2011 01:18

Spomenici:

I na vas spomenik ke vi napravime, da ne se vratite nikogas poveke. Kako nemate ni sram, ni oset?? Gi amnestirate nivnite ubijci, ovde spomenici im pravite - takvo licemerie svetot ne videl!

Објавено: 23.10.2011 20:47

do stefan:

eh mori ovco nedodelkana-sto e eden spomenik vo sporedba so penziite sto kje gi dobijat onie koi zaginaa od "penzionerite" idni?da komentirame?i koi komunisti-onie sto ti dadoa drzava vo koja zivees?ovci nedodelkani!

Објавено: 23.10.2011 20:03

Stefan od Ohrid:

E Stefan, Stevan. Samo imeto ti e silno...

Напиши коментар:

име:
е-маил:

добивајте известувања за коментарите на маил
порака:

Плусинфо нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.


ОСТАНАТО ОД РУБРИКАТА
ПОВЕЌЕ >>

http://images.plusinfo.mk/izvori/plusinfo.jpg
info,donka.jpg
Чија е оваа програма?
Донка Барџиева Трајковска
23.04.2014
Gero profil picture.jpg
Заев, само храбро!
Бранко Героски
23.04.2014
повеќе колумни>>