Последна промена пред 7 часа | Петок 25 Април 2014 | 2 0

Малата Гордана најверојатно ќе остане во семејството Стојковиќ

  • Објавено: 05.10.2011 22:04
  • Прочитано: 799
  • Печати

- Засега Гордана останува во нашето семејство. Денес се сретнав со директорот на Центарот и имавме конструктивен разговор околу карактерот, спецификите и потребите на Гордана со кои „стручниот тим“ при Центарот воопшто не беше запознаен пред да ја донесат одлуката за менување на обликот на социјална заштита на малолетното дете. Откако директорот беше подетално информиран за случајот на Гордана и мотивите за жалбата, истиот изрази разбирање и даде ветување дека во следниот период ќе се произнесе по жалбата во најдобар интерес на напредокот и развојот на малата Гордана. Дали тоа значи дека ќе остане? Искрено, се надевам и верувам дека тоа ќе биде така.

Вака во изјава за „Плусинфо“ Петар Стојковиќ ја опишува борбата за задржување на малата Гордана која законот го оневозможува да ја посвои, зашто разликата меѓу него и девојчето е помала од осумнаесет години. 

Тој објаснува дека министерот Спиро Ристовски кој исто така е запознаен со предметот на Гордана Глигоровска, се` уште нема дадено официјална изјава освен дека министерството бара решение кое ќе биде во интерес на девојчето примено во семејството Стојковиќ. 

- Позитивно е што случајот на малата Гордана иницираше дискусија за измени и дополнувања на некои закони и правилници од сферата на социјалната заштита кои собраниската комисија за труд и социјална политика допрва ќе ги разгледува и најверојатно ќе резултира со промени на Законот за семејство и други документи, вели Петар Стојковиќ.

МС

 

/style/images/posledni.jpg

Последни коментари (вкупно: 0)

Прочитај ги сите коментари:

Напиши коментар:

име:
е-маил:

добивајте известувања за коментарите на маил
порака:

Плусинфо нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.


ОСТАНАТО ОД РУБРИКАТА
ПОВЕЌЕ >>

/style/images/intervju-title.jpg

Гласајте без страв за да ја прекинеме оваа агонија

http://images.plusinfo.mk/kolumnisti/Stevo Pendarovski.jpg Објавено: пред пред 17 часа
Прочитано: 941

Стево Пендаровски