30 март 2015
Вести денес: 114
    Никола, Брисел нема намера, а и Господ не може да ги запре бомбите на Заев!        Брисел ја предупреди Атина за барањето пониски цени за гасот од Русија        Столтенберг апелира за поголема соработка меѓу НАТО и ЕУ        Една третина од руските дипломати во Литванија се шпиони?        Божин Павловски: Ургирал ли Груевски кај Аџиев за лустрација на еден стар научник?        Истрага во Париз за асистентите на Националниот фронт во Европарламентот        Најмалку 45 лица загинаа во воздушен напад во Јемен        Германски обвинители потврдија: Лубиц имал самоубиствени склоности            
Skip Navigation Links
Милчин: Нема правда, нема мир дури не го вратат искраденото, измолзеното!
Објавеново 09:57 09 март 2015| Прочитано2890| Печати

Владимир Милчин, Извршен директор во ФООМ и професор по актерска игра на ФДУ во пензија, коментира за колумната на Никола Димитров, поранешен амбасадор на Македонија во САД и во Холандија и поранешен преговарач за името, со наслов „Ново сонце на слободата“, во која порачува дека ВМРО е преголем симбол за Македонија за да се дозволи да се претвори во срам за државата.

Еве што напиша Милчин на својот Фејсбук-профил:

„Мислам дека во текстот на Никола Димитров недостига став за најголемиот криминал што го направи сегашното раководство на ВМРО-ДПМНЕ. Прашањето гласи: Каде се парите што ги искрадоа Груевски и фамилијата? И целата номенклатура на ВМРО-ДПМНЕ. Како ќе се вратат тие пари? И какви и колкави ќе бидат санкциите за лоповлукот на векот кој ќе ја остави Македонија и нејзините граѓани на питачки стап? Значи, не е доволно тие да се симнат од власт во партијата и во државата. Нема правда и нема мир дури не го вратат искраденото, измолзеното! Криминалот мора да се казни, а криминално стекнатиот имот мора да се конфискува. Тоа ќе биде тест за партијата која ја изневери светлата страна на своето име и се сведе на организација која со Македонија владее како што Ванчо Михајлов владеел со Пиринска Македонија, во која со пиштол и кама го вовел својот монопол врз тутунот. Груевски и неговите ја одбраа мрачната страна на ВМРО, страната која пактираше со фашистите, а потоа и со нацистите. Рехабилитацијата на таа мрачна страна, и не само во музеите во Скопје и во Штип, ќе биде камен на сопнување за оние кои (ќе) сакаат да ја вградат ВМРО-ДПМНЕ во обnовената македонска демократија“.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без дозвола од редакцијата на Плусинфо
mitko
Ke bidam sreten vo kolku koga ke se promeni vlasta ili uste sega, d se prevzemat merki za onie koi zemale ili se uste zaemaat da go vratat, no se mislam deka seto onaa sto se raboti e za toa sto nekoj ne uspevaat da zemat. Za da se promeni vlasta treba na gragjanite da im se dokaze deka vlasta krade, so konkretni primeri so konkretni sudski postapki. Svdoci sme deka samo sto ke se promeni vlasta, nisto ne se prevzema protiv onie koi do promenata vladeele.
09.03.2015 14:53:08
MANDELA
WMRO - DPMNE PARTIJA ke bide vlezena vo svetska istorija vo svet so DIKTATURA 00. 03. 2015 god a gruevski ke bega kako hitler sto begal a vojskata negova sto nema kaj da begat ke go jadat spomeniciti od 2014 skopje
09.03.2015 11:36:55
Nikola, Nikola
Никола, Никола, сега нешто чудно ти се случува, што е тоа знаеме сите. Само не знаеме зошто чекаше толку време кога се ти било јасно. Професоре Милчин, ке мора да вратат се што ни земаа, ке мора барем на некој начин да се искомпензира и она што ни го приредуваа со години како бессони ноќи, неспокој, вознемиреност кои што сигурно ни оставија траги на здравјето, за неколку години ни го скратија животот.
09.03.2015 11:23:54
Напиши коментар

Плусинфо нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

 

   
ОСТАНАТО ОД РУБРИКАТА
Страница: 1 од 409
За содржини постари од 15.10.2014 погледнете во нашата архива: arhiva.plusinfo.mk