Последна промена пред 8 часа | Петок 18 Април 2014 | 0 0

Малата Гордана останува дома, Центарот не ја зема од семејството Стојковиќ

  • Објавено: 03.10.2011 15:57
  • Прочитано: 2984
  • Печати

Сторијата за малата Гордана Глигоровска објавена пред четири денови од Петар Стојковиќ, предизвика огромни реакции во јавноста и ги предизвика одговорните институции на системот да го решат случајот. Имено, Гордана е дете згрижено во семејството на Стојковиќ но поради наводите во законот денеска требаше да биде одземена од неговото семејство. Стојковиќ сака да ја посвои, но законот не дозволува разликата меѓу старателот и детето да биде помала од осумнаесет години.

-  Непосредно по објавувањето на мојата колумна на plusinfo.mk во петокот, бев контактиран од страна на Радмила Шекеринска која изрази интерес за случајот со малата Гордана Глигоровска. Во разговорот со неа ја споделив приказната на девојчето од денот на нејзиното пристигнување во нашиот дом, па се до денес.

Таа ја изрази својата поддршка и решеност да се заложи кај надлежните институции случајот да биде решен во прилог на развојот и напредокот на Гордана. Останавме во контакт во текот на целиот викенд и охрабрувачките зборови од неа беа единствената искра надеж која ни беше преостанала. Утринава од моја страна беа поднесени жалби до Директорот на Меѓуопштинскиот центар за социјална работа на град Скопје и Министерот за труд и социјална политика на РМ. Од Центарот ме контактираа околу 12:30 часот и ме известија дека директорот ја примил и разгледал мојата жалба на решението со кое требаше да биде променет обликот на социјална заштита на малолетното дете, а веќе во среда во 11 часот ќе имам состанок со него по што ќе ја информирам јавноста за конечниот исход од разговорот.

Утринава околу 10:00 часот кога повторно ми се јави, г - ѓата Шеќеринска ми ја соопшти најубавата вест која можев да ја добијам: сместувањето на Гордана во нашето семејство најверојатно ќе биде продолжено. Во консултации со министерот за труд и социјална политика, Спиро Ристовски, неофицијално одлучено е да не се менува обликот на социјална заштита на малолетното лице. Факт што уште повеќе ме импонира е што случајот на Гордана иницирал дискусија за престојни измени и дополнувања на законите од сферата на социјалната заштита кои ќе бидат од корист за многу други деца со слична проблематика, вели Стојковиќ во писмо до редакцијата на Плусинфо.

 

Објавено: 05.10.2011 19:15

Петар Стојковиќ:

До Дефектолозите при Заводот за рехабилитација на деца и младинци

Почитувани,

Наместо да се трудите да пишувате состави кои наликуваат на приказни за мали деца, јас би ве посоветувал да поработите на фактичката ситуација во која се наоѓате, односно подобрување на лошите санитарни услови и појачување на стручните кадри и техничкиот персонал со кои (не) располагате за да бидете во можност да овозможите 24/7 нега на оние на кои им е потребна. На ниедно место во вашето писмо не наидов на демант за случајот со дефлорираното девојче од страна на друг штитеник на Заводот, настан кој се има случено пред 6-7 години кој беше објавен и во весникот “Сведок“. Фактот дека кадровските капацитети ви се слаба страна поради лимитираниот буџет на финансиски средства доволно говори дека не сте во можност да одговорите во потполност на интересите и потребите на сите деца, ниту пак имате доволно контрола да спречите настани како говоренаведениот.

Би ви препорачал да го погледнете видеово кое ја третира реалната слика на социјалните установи во нашата држава.
http://www.youtube.com/watch?v=XZ6z2ndAtM0

Системот мора да ги воочи сопствените недостатоци и да поработи на нивното отстранување. Само така ќе бидете поуспешни во Вашето работење.

Со почит,
Петар Стојковиќ

Објавено: 04.10.2011 08:49

Filip:

abe nikoj ne vika bravo za ministerot, site vikaat bravo za Sekerinska... demek sekerinska e nad Spiro i ona kazuva kako ke bide...

Објавено: 04.10.2011 08:41

Defektolozite pri Zavodot za rehabilitacija na deca i mladinci:

Почитуван Г-дине

Сочувствуваме со Вашата болка за разделбата од Вашата сестра, но сметаме дека не е во ред да пишувате за состојбата на институцијата (Заводот за рехабилитација на деца и младинци) со која не сте соработувале и да ги вознемирувате родителите на децата кои веќе го посетуваат Заводот.
За квалитетот на животот во Институцијата сведочат најпрво самите деца. Сметаме дека насмевките на нивните лица зборуваат за грижата и љубовта што децата ја добиваат од стручните кадри.
Анализата на било кое досие на дете од кога било примено во Заводот па се до неговото испишување ќе Ви покаже дека благодарение на стручната работа низ Одделот за едукација и работно оспособување кај детето се искористени до максимум неговите потенцијали за развој.
Иако сме социјална институција (која има лимитиран буџет на финансиски средства), секогаш се трудиме на нашите штитеници да им обезбедиме интеграција во социјалната средина. Затоа често организираме прошетки во парк, излетнички места, ЗОО градина, посети на разни културни манифестации и други настани.
Децата и младинците секое лето одат 10 дена на летување и секоја зима неколку пати посетуваат некои од нашите зимски центри. Исто така нашите спортски тимови секогаш учествуваат на активностите кои ги организира Специјалната олимпијада. Наш ученик учествуваше на Зимските параолимписки игри во Соединтеите Американски Држави.
Почитувајќи ги музичките интереси и способности наш друг ученик го подготвивме и испративме на Евросонгот во Грац, Австрија.
Впрочем за сите наши активности можете да се информирате и од нашиот профил на facebook.
http://www.facebook.com/pages/Zavod-za-rehabilitacija-na-deca-i-mladinci-Skopje/162050767161090

Ве покануваме да ја посетите институцијата и самите да се уверите во горе напишаното.

Дефектолозите при
Заводот за рехабилитација на деца и младинци

Напиши коментар:

име:
е-маил:

добивајте известувања за коментарите на маил
порака:

Плусинфо нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.


ОСТАНАТО ОД РУБРИКАТА
ПОВЕЌЕ >>