• 27 јуни 2016
  • Вести денес: 133
Плусинфо09:55 25 февруари 2015 ● Прочитано 493

Армиски сили на Чад ликвидирале вчера 207 припадници на радикалната група Боко Харам во акции во севроисточна Нигерија, во близина на границата со Камерун.

Армијата успеала да заплени и големо количество оружје и муниција на екстремистите.

Во акциите загинал еден војник на Чад и деветмина се ранети. Армиски сили на Чад од јануари учествуваат во операции против единици на Боко Харам во Камерун, Нигер и Нигерија.

 

 

 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.
ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Камерон: Велика Британија не смее да им сврти грб на Европа и светот

Британскиот премиер Дејвид Камерон денеска изјави дека Велика Британија мора да одлучи каков вид односи сака со ЕУ.

Тужба во Германија против Ердоган со обвиение за злосторства против човештвото

Двајца германски адвокати покренале тужба, во името на голем број политичари, активисти и познати лица, против турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Дураковиќ: Не е посакувано присуството на српското државно раководство во Сребреница

Организацискиот комитет на церемонијата во предвид го зема инцидентот од минатата година, кога српскиот премиер Александар Вучиќ беше нападнат.

Путин: За „Единствена Русија“ е важно да не ја загуби довербата, стекната во изминатите го

На денешниот партиски конгрес Владимир Путин рече дека за партијата „Единствена Русија“ е важно да не ја загуби довербата.

Камерон ги осуди појавите на ксенофобија по референдумот за излез од ЕУ

Британскиот премиер во заминување Дејвид Камерон денеска, преку својот портпарол, ги осуди ксенофобските инциденти во земјата по референдумот.

НАЈЧИТАНИ