Последна промена пред 10 часа | Сабота 19 Април 2014 | 0 0

Случајот Мартин Нешкоски - тема на дискусија во Брисел

  • Објавено: 20.09.2011 20:34
  • Прочитано: 2037
  • Печати

На денешната расправа за состојбата со медиумите во Брисел говореше Петар Стојковиќ кој го презентираше искуството со медиумското покривање на протестите против полициската бруталност по повод случајот Мартин Нешкоски. Во своето излагање, Стојковиќ го опишал начинот на кој провладините медиуми се обидоа да го дискредитираат протестот.

Имено, македонската јавност беше сведок на бројни телевизиски прилози на провладините медиуми, каде протестите се претставуваа како „опозициски“ иако учесниците упорно тврдеа дека се непартиски организирани и дека се дел од граѓанска иницијатива против полициската бруталност независно која партија е на власт.

Во Брисел покана за присуство добија неколкумина македонски новинари. Меѓу групата панелисти се најдоа дописничката на А1 Тања Милевска, Борјан Јовановски, Билјана Секуловска, Маргарита Цаца Николовска и Роберто Беличанец. Затворањето на медиумите на Перо Наков, според нив е еден аргумент за опаѓање на слободата на медиумите на македонскиот простор.

МС

 

Објавено: 20.09.2011 19:52

VMRO:

MIRKE ,MILENKO I TI OD DNEVNIK,VIE STE NAJGOLEMI BRANITELI NA STRASNIOT ,KOMUNIZAM ,SEGA ADVOKATI NA VMRO -DPMNE.VIE GI PALITE STRASTITE I SIRITE OMRAZA ,NEMATE SRAM DEKA NEKOGAS BEVDE ISTO TOLKU EKSTREMNI OD LEVIOT BLOK. NEMA KADE VISE GOTOVI STE MANIPULATORI VI POMINA VREMETO ,IAKO NEMATE SRAM ,SEPAK NAPRAVIVTE GOLEMI PAKOST ,VO INVORMATIVNIOT PROSTOR NA MAKEDONIJA.

Напиши коментар:

име:
е-маил:

добивајте известувања за коментарите на маил
порака:

Плусинфо нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.


ОСТАНАТО ОД РУБРИКАТА
ПОВЕЌЕ >>