• 29 јуни 2016
  • Вести денес: 114
Плусинфо13:57 11 февруари 2015 ● Прочитано 1441

Повеќе нема да им се обележува палецот на гласачите за враме на заокружувањето на гласачко ливче при изборниот процес, затоа што Уставниот суд денеска одлучи да ги отфрли овие одредби од Изборниот законик како противуставни.

За време на последните парламентарни и претседателски избори на гласачите, им беше обележуван палецот од десната рака со цел да не се случи граѓанин да гласа повеќе од еднаш. Уставниот суд денеска едногласно донесе одлука со која се укинуваат одредбите од законот кои го предвидуваат ова, што значи дека маркерот се исфрла од употреба за време на гласањето.

- Се смета дека обележувањето на палецот, како на последните избори, не е во согласност со Уставот и дека е спротивно на член 22 став 2 од Уставот, според кој избирачкото право е еднакво, општо и непосредно и се остварува на слободни избори и со тајно гласање – објаснуваат од службата за односи со јавност на судот.

Со одлуката на судиите се укинуваат одредбите 108 став 2, 108 став 6 и член 108а став 9.

Подготви: М.В.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.
ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Шахпатска: Има пари за фотељи, нема пари за лекови (ВИДЕО)

Оваа лицемерна власт наместо да гради болници и амбуланти крати 250 милиони денари за изградба на ветените клиники во Скопје и во Штип.

Студентскиот пленум повика на бојкот на утрешните студентски избори

Пленумци велат дека на овие избори нема избор, а двајцата кандидати за лидер на СПУКМ, кандидатура ја темелат на поддршката на нелегитимни парламенти.

Телеграма од Груевски до турскиот амбасадор

Борбата против тероризмот никогаш нема да запре, но не смееме да се откажеме од неа, се вели во телеграмата од Груевски.

Стоиљковиќ се потпишал на руската иницијатива за воено неутрална територија на Балканот

Демократската партија на Србите во Македонија, чиј лидер е тој, е коалицски партнер со ВМРО-ДПМНЕ

Го нападнале и му украле 40 кози

Додека В.С.(63) од село Бурилчево напасувал стадо кози, бил удрен со метален предмет и турнат на земја.

НАЈЧИТАНИ