• 01 септември 2016
  • Вести денес: 1
Плусинфо13:57 11 февруари 2015 ● Прочитано 1468

Повеќе нема да им се обележува палецот на гласачите за враме на заокружувањето на гласачко ливче при изборниот процес, затоа што Уставниот суд денеска одлучи да ги отфрли овие одредби од Изборниот законик како противуставни.

За време на последните парламентарни и претседателски избори на гласачите, им беше обележуван палецот од десната рака со цел да не се случи граѓанин да гласа повеќе од еднаш. Уставниот суд денеска едногласно донесе одлука со која се укинуваат одредбите од законот кои го предвидуваат ова, што значи дека маркерот се исфрла од употреба за време на гласањето.

- Се смета дека обележувањето на палецот, како на последните избори, не е во согласност со Уставот и дека е спротивно на член 22 став 2 од Уставот, според кој избирачкото право е еднакво, општо и непосредно и се остварува на слободни избори и со тајно гласање – објаснуваат од службата за односи со јавност на судот.

Со одлуката на судиите се укинуваат одредбите 108 став 2, 108 став 6 и член 108а став 9.

Подготви: М.В.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.
ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Могерини и Хан повикаа строго да се почитува веродостојноста на изборниот процес

Европската унија ќе продолжи со својата поддршка на процесот и ќе и помогне на земјата да се врати на својот евроатлантски пат...

Хан со порака до лидерите: Итно применете го правото

Хан, на Твитер го коментира потпишаниот договор во Скопје.

Бејли: Постигнатиот договор покажува дека има политичка волја за добро на државата

Амбасадорот на САД рече дека е горд што заедно со ЕУ помогнале во процесот и веруваат дека овој договор е чекор напред во решавање на кризата.

ДПА ќе биде конструктивна, ДУИ без политичка порака ВИДЕО

На прашањето зошто за ДУИ не бил прифатлив Сефер Тахири за член на ад-хок телото Ахмети само кратко одговори дека не разговарале за имиња.

Груевски: Народот ќе го казни СДСМ, граѓаните гледаат кој се бори за државата

Основа цел на ВМРО-ДПМНЕ беше да се дојде до избори и со тоа да се надмине кризата во Македонија, порача лидерт на ВМРО-ДПМНЕ.

НАЈЧИТАНИ