• 28 јуни 2016
  • Вести денес: 132
МИА19:34 09 февруари 2015 ● Прочитано 838

Претседателството на Босна и Херцеговина денеска го номинира Денис Звиздиќ од Партијата за демократска акција за претседател на Советот на министри.

Звиздиќ беше предложен по договорот меѓу партиите, составени од мнозинството во Парламентот. Тој досега беше на раководни функции во Владата и Парламентот на Федерацијата БиХ. Звиздиќ е близок соработник и со лидерот на Партијата за демократска акција и член на колективното претседателство Бакир Изетбеговиќ.

Номинацијата на Звиздиќ треба да биде потврдено на седница на Домот на претставници на Парламентот на БиХ на 11 февруари. Тој во рок од еден месец треба да предложи нови министри. Составот на Советот на министри исто така треба да биде потврден од Парламентот.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.
ОСТАНАТО ВО РУБРИКАТА

Откриено „сомнително“ возило близу британскиот Парламент

Британската полиција попладнево ги блокираше улиците околу Парламентот на Велика Британија во Лондон, откако во близина е забелеажно сомнително возило

Ципрас: Политиката на ЕУ доведе до Брегзит

Ципрас изјави дека „Европа западна во предвидлива криза поради дефицит на демократија и отсуство на општествена кохезија и солидарност“.

Британскиот министер за труд и пензии Стивен Краб прв се пријави за наследник на Камерон

Краб е првиот претендент за наследник на функцијата на Камерон, кој јавно ја соопштува својата кандидатура.

Обама: Брегзит го притисна копчето за пауза во европските интеграции

Обама вели дека тоа е реакција на растечката ЕУ која „веројатно се движеше побрзо и без многу консензус во однос на тоа како требаше да се движи“.

Берлин предупредува на опасност од домашни терористички структури

Германија регистрирала огромно зголемување на насилства предизвикани од екстремно десничарски групи во 2015 година.

НАЈЧИТАНИ