Последна промена пред 3 минути | Четврток 17 Април 2014 | 119 0

ФОТО: Македонија доби гигантски модерен аеродром

  • Објавено: 06.09.2011 16:00
  • Прочитано: 4318
  • Печати

Новиот скопски аеродром, кој од стариот ја наследи само пистата, но и таа е продолжена, претпладнево беше свечено предаден во употреба.

На големата церемонија на „Александар Велики“, со кој стопанисува турски ТАВ како концесионер, присуствуваа претседателот Ѓорге Иванов, премиерот Никола Груевски, речиси сите министри од владата, преставници на верските заедници, како голем број граѓани заинтересирани да го проследат отворањето на новиот аеродром. Тие дојдоа со 68-те нови двокатни автобуси, а тука беа и 136 новинари од Турција, 113 акредитирани од Македонија, како 130 турски бизнисмени.

Првото слетување и првиот прием на патници на новиот аеродром ќе се случи в петок. Честа работно во употреба да го пушти аеродромот ќе го има австрискиот авиопревозник „Аустриан Ерлајнс“.

Премиерот, министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и скопскиот градоначалник Коце Трајановски пристигнаа на аеродромот на панорамскиот двокатен автобус, на чело на колоната од шеесетина двокатни автобуси, кои бесплатно ги превезуваа граѓаните во чест на отворањето.

- Нека ни е вечен 8 Септември, вечна Македонија - со висок тон премиерот Груевски ги поздрави присутните гости.

Тој во говорот изрази задоволство од тоа што е постигнато.

- Се вели дека аеродромот е огледало на земјата, тука се стекнува првиот впечаток. Конечно, по многу ветувања, се изгради нов аеродром, кој во иднина ќе биде препознатлив знак. 6 септември 2011 година ќе остане запаметен како ден, кога е пуштен во употреба еден од најголемите инфраструктурни објекти во земјава, како што е запаметено дека во 1928 година првпат тука бил изграден аеродром. Со три збора новиот аеродром може да се опише како капацитет, ефикасност и функционалност - порача премиерот.

По него на гостите се обрати и Мустафа Самишенер, генералниот директор на ТАВ.

- Го видовме потенцијалот за инвестирање во Македонија и кога го завршивме поправањето на охридскиот аеродром, му ветив на Груевски дека новиот аеродром ќе биде завршен до годишнината од независноста. Кога ќе ја погледнете структурата на земјите кои помагаа да се изгради аеродромот, станува јасна моќта на глобализацијата. На 9 септември целиот сообраќај ќе се префрли на новиот аеродром - објасни првиот човек на  ТАВ.

Модернизацијата на скопскиот аеродром опфаќа изградба на нова терминална зграда, која за десет пати е поголема од сегашната, продолжена писта, изграден е нов и поголем паркинг за автомобили, нов карго терминал, нова противпожарна и спасувачка станица, нова адмионистративна зграда и комплетно реновирана инфраструктура.

- Најсложен проект досега реализиран во Македонија. И покрај кризата, проектот се заврши. Од денеска со гордост граѓаните ќе патуваат и со гордост ќе пречекуваме гости. Очекуваме пораст на бројот на патници, па со почетокот на работата на нискобуџетните авиокомпании, очекуваме набргу над 20.000 нови туристи - порача вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски.

ТАВ Аеродроми го презема аеродромот во март 2010, изградбата траеше година и пол и потрошени биле 100 милиони евра..

 ПР

 

Објавено: 07.09.2011 12:25

Iskra:

Super, nema sto, samo zlobnicite bi rekle los zbor za srabotenoto, barem ovaa ke bide vo funkcija a sigurno i narednite godini ke se modrnizira kako idat novi tehnologii...Bravoooo za Turcite..

Објавено: 07.09.2011 10:52

Јас:

поздрав за новиот аеродром, ама гигантски? ни од далеку... ама за оваа касаба доволен, и далеку подабар од предходниот. И уште нешто: ова е најлош потег на владата, сега народот за мали пари ќе оди во Европа и ќе види дека Скопје 2014 е ТЕШКА БЉУВОТИНА! искористете ја приликата, прогледајте!

Објавено: 06.09.2011 20:17

Бојан:

Навистина прекрасно

Напиши коментар:

име:
е-маил:

добивајте известувања за коментарите на маил
порака:

Плусинфо нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.


ОСТАНАТО ОД РУБРИКАТА
ПОВЕЌЕ >>