Последна промена пред 17 минути | Недела 20 Април 2014 | 66 0

Слики и видео од Ватикан со Мајка Тереза пред скопјани

  • Објавено: 26.08.2011 10:30
  • Прочитано: 739
  • Печати

Дваесет и една фотографија од архивата на ватиканскиот весник „L osservatore Romano“ вечерва во 20 часот ќе бидат изложени во галерија околу бунарот на  Спомен домот на Мајка Тереза, после што во летниот амфитеатар на куќата премиерно ќе биде прикажан видео запис од церемонијата на доделувањето на Нобеловата награда за мир на хуманистката во 1979 година.

Овие два настанa ќе се одржат по повод годишнината од раѓањето на Мајка Тереза.

- Подолго време правевме напори да го откупиме тој архивски материјал кој е многу значаен не само за Спомен куќата, туку и за Македонија. Видео записот е подготвен во македонска верзија - рече директорката на НУ Спомен куќа на Мајка Тереза, Рената Кутева Здравковска.

Кустосот Андријана Спирова истакна дека во архивата на весникот „L osservatore Romano“ има бројни фотографии од Мајка Тереза заедно со папата Јован Павле Втори направени при нејзините посети во Ватикан и неговата на Калкута, како и од процесот на беатификација (прогласување на Мајка Тереза за блажена) во 19 октомври 2003 година.

- Стапивме во контакт со Нобеловиот комитет кој не поврза со Норвешката радиодифузна корпорација во чии архиви се содржат 100 илјади минути поважни снимки меѓу кои е и онаа од церемонијата на доделување на Нобеловата награда за мир на Мајка Тереза во 1979 година - посочи Спирова.

Кутева Здравковска најави дека на 5 септември во Спомен куќата на Мајка Тереза ќе се одржи промоција на книга од Коте Тасевски, прв добитник на државната награда Мајка Тереза, а на 12 септември ќе биде отворена изложба од област на филателијата, односно поштенски марки со папата Јован Павле Втори.

Мајка Тереза за време на нејзиниот живот и посмртно има добиено 700 награди, дипломи, одликувања, признанија, како и почесно државјанство на САД, на Индија и на многу други држави. 

/style/images/posledni.jpg

Последни коментари (вкупно: 0)

Прочитај ги сите коментари:

Напиши коментар:

име:
е-маил:

добивајте известувања за коментарите на маил
порака:

Плусинфо нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.


ОСТАНАТО ОД РУБРИКАТА
ПОВЕЌЕ >>