31 јули 2015
Вести денес: 101
    Поповска: Каква е таа „зелена“ технологија за топење отпадно железо во Пробиштип?        Ако до крајот на август нема договор за специјален обвинител, СДСМ не се враќа во Собрание        „Прото тема“: Кредиторите бараат од Грција многу измени во даночната политика        СДСМ Кочани: Ратко Димитров незаконски подари државно земјиште на човек на ВМРО-ДПМНЕ (ВИДЕО)        Жители на Карпош: „Кинески ѕид“ нема да дозволиме         Владата за малку ќе останеше без доволно службени автомобили?        Власта подготвува електронски попис        ФОТО Вака изгледа сопругата на најзгодниот српски политичар            
Skip Navigation Links
Индустриското производство лани се зголемило за 4,8 отсто
Објавеново 16:02 28 јануари 2015| Прочитано544| Печати

Индустриското производство лани се зголемило за 4,8 отсто во однос на 2103-та, соопшти Државниот завод за статистика.

 
Индустриското производство во декември 2014 година било поголемо за 0,7 отсто во однос на декември 2013-та. 
 
Во секторот „рдарство и вадење камен“ бележи опаѓање од 6,6 отсто, во „преработувачка индустрија“ пораст од 2, отсто, а во секторот „снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација“ има опаѓање за 5 отсто.
 
Во однос на главните индустриски групи, пораст е евидентиран кај „интермедијарни производи, освен енергија“ за осум отсто, „капитални производи“ за 47,1 и кај „трајни производи за широка потрошувачка“ за 16,9 проценти.
 
Опаѓање има кај групите „енергија“ за 12,2 отсто и кај „нетрајни производи за широка потрошувачка“ за 10,2 отсто.
 
Подготви: Р.И.М.
Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.
Напиши коментар

Плусинфо нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

 

   
ОСТАНАТО ОД РУБРИКАТА
ОСТАНАТО ОД РУБРИКАТА