Последна промена пред 9 часа | Четврток 02 Октомври 2014 | 0 0

ВИДЕО+ГАЛЕРИЈА Почна обновата на Цареви кули

  • Објавено: 03.03.2014 17:04
  • Прочитано: 1339
  • Печати

Во рамките на проектот „Наследство“, финансиран од Европската Унија преку ИПА програмата за прекугранична соработка, денеска започнаа градежните активности за обнова на тврдината Цареви кули кои ќе траат во наредните неколку месеци. Вкупната вредност на планираната инвестиција изнесува 12 милиони и 300 илјади денари.

 

Втората фаза од проектот за обнова на средновековната тврдина Цареви Кули содржи повеќе активности кои ќе се одвиваат на двете страни на тврдината, градежни активности на северната страна односно на делот над градот Струмица и градежни активности на западната и југозападната страна од тврдината, односно во пределот околу влезниот портал.

 

- Имајќи предвид дека Република Македонија е во предизборен период, општина Струмица одлучи во целост да го почитува Изборниот законик и денес не организира никакви свечености по повод отпочнувањето со градежни активности за обнова на Цареви Кули. Во функција на транспарентното работење, преку оваа прес - конференција би сакале да ги информираме граѓаните за активностите кои во наредните неколку месеци ќе се извршуваат над градот Струмица.На северната страна односно на делот од тврдината над Градот Струмица ќе се конзервира и реконструира кула во висина од 11 метри на која ќе бидат поставени 12 градобрани. На овој дел исто така ќе биде конзервиран и реконструиран бедем во должина од околу 22 метри. На западната и југозападната страна, односно околу влезниот портал на тврдината се планирани следните активности:
- конзервaција и реставрација на западниот бедем во должина од 20 метри, а по неговата должина ќе  се постават неколку градобрани.
- комплетна реконструкција на јужната кула од тврдината, додека на постојната југозападна кула ќе се завршат неопходните конзерваторски работи и ќе се постават 12 градобрани. На овој дел е планирано и изградба на потпорни ѕидови за спречување на понатамошната ерозија на земјиштето - рече Џоко Ристовски од канцеларијата за европски проекти при општина Струмица.

 

Во пресрет на 1000 годишнината од Беласичката битка, а со цел зачувување на културното историско наследство на Струмица и Република Македонија, а воедно и за полесен пристап на граѓаните и туристите во овој културно историски локалитет ќе бидат уредени постојните пешачки патеки.  Исто така, по завршувањето на оваа фаза од обновата на Цареви кули, општина Струмица ќе вложи напори за соодветно осветлување на тврдината заради потенцирање на објектот сразмерно на неговото значење.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без дозвола од редакцијата на Плусинфо

Објавено: 03.03.2014 18:39

makedonka:

Ako navistina neshto pochituva vladata kako shto se izjasnuva ,zoshto togash pochna so izgradba pred izbori namesto po izbori,koga navistina se poshteni I I skreni.Nema nikakvo opravduvanje vo toa shto se pochnalo bez nikakva svechenost.

Објавено: 03.03.2014 17:22

Џемо:

Што циции беа овие од ИПА, само 200 илјади евра за обнова на цели кули. Па ние бре за три еб...и врбу у Вардар спискавме 280 илјади евра.

Напиши коментар:

име:
е-маил:

добивајте известувања за коментарите на маил
порака:

Плусинфо нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.


ОСТАНАТО ОД РУБРИКАТА
ПОВЕЌЕ >>
За содржини постари од 01.01.2014 погледнете во нашата архива:
arhiva.plusinfo.mk
/style/images/intervju-title.jpg

Ако неплаќањето беше олимписка дисциплина ќе земевме медал

http://images.plusinfo.mk/kolumnisti/goran rafajlovski.jpg Објавено: пред 18.09.2014 12:00
Прочитано: 2052

Горан Рафајловски