Последна промена пред 34 минути | Понеделник 22 Септември 2014 | 2 0

Ставрески потсетува дека се ближи второто лото извлекување - на 26 јануари

  • Објавено: 06.01.2014 11:27
  • Прочитано: 2837
  • Печати

Владата им даде нова шанса на граѓаните за откуп на дворните места по едно евро за метар квадратен во наредните девет месеци, вели вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески во интервју за МИА.

- Направени се сите можни отстапки досега. На два пати е продолжен рокот за откуп на дворните места, цената е симболична – едно евро за метар квадратен, а дополнително ќе ги олесниме и процедурите за откуп со новите законски измени, односно ќе биде дадена можност да се приватизира земјиштето под објект во случаи кога нема донесено детален урбанистички план или друг акт со кој се дефинира градежната парцела - објаснува Ставрески.

Тој појаснува дека по завршување на овој рок оние што нема да го приватизираат земјиштето ќе треба да склучат договор за закуп, ќе се утврди надомест за закуп од кои 20 отсто од средствата ќе бидат за буџетот, а 80 проценти ќе одат во општината каде се наоѓа земјиштето.

Вицепремиерот е задоволен од наградната игра со фискалните сметки и ги повика граѓаните да учествуваат во наредното извлекување на 26 јануари.

Ставрески вели дека ќе продолжи и проектот „Купи куќа, купи стан“.

- Како што ќе се движи пазарот на капитал – сега растот на понудата навестува пад на цените, како што ќе изминува време од реализација на овој проект бројот на корисници ќе биде се поголем и интересот ќе добива на интензитет - истакнува тој.   

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа без дозвола од редакцијата на Плусинфо

Објавено: 09.01.2014 00:14

OD MENE:

Не знам само кога ке дојде денот кога и државата ке ја стават на лотарија

Објавено: 06.01.2014 21:40

ezel:

gospodinot minister stavrevski javno da kaze dali nagradite od nagradnata igra fiskalna vo raka nagrada bez maka se odanoceni so 10 posto danok na dobivka soglasno noviot zakon kade site dobivki i onie od 20 denari koi se dobivaat vo oblozuvalnicite ako se promazshi eden par se odanocuvaat so 10 posto danok na dobivka a ako ne gi odanocuvaat nagradite togash vrz osnov na koj zakon istite se oslobodeni i zamislete paradoks drzavna lotarija organizira igri na sreka kade drzavata koja e sopstvenik od vkupniot nagraden fond koj ke go deli ke si zema i 10 posto kako danok na dobivka cirkuzot na vmro dpmne so lotariite prodolzuva

Објавено: 06.01.2014 17:40

Dragan:

.....ajde be! ....Si dobi li nesto Lotarija Men!?.... stanavme "drzava na igri na dobivka".... otidovme vo Evropa!?... ili PONATAMU!?...

Напиши коментар:

име:
е-маил:

добивајте известувања за коментарите на маил
порака:

Плусинфо нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.


ОСТАНАТО ОД РУБРИКАТА
ПОВЕЌЕ >>
За содржини постари од 01.01.2014 погледнете во нашата архива:
arhiva.plusinfo.mk
/style/images/intervju-title.jpg

Ако неплаќањето беше олимписка дисциплина ќе земевме медал

http://images.plusinfo.mk/kolumnisti/goran rafajlovski.jpg Објавено: пред 18.09.2014 12:00
Прочитано: 1030

Горан Рафајловски