• 22 октомври 2016
  • Вести денес: 0

Ако добро го разбирам договорот од Пржино, неговата смисла е да се имплементираат препораките од извештајот на Прибе, во кој се посочени сите слабости со кои се соочува Македонија и прецизно се скицираат сите неопходни реформи за да се надмине политичката криза. Една од главните задачи за овој транзициски период до новите избори е конечно да престане злоупотребата на народните пари за партиски кампањи. Ако тоа не се случи веднаш, однапред се знае дека новите избори нема да бидат фер и демократски.

Премиерот во заминување, Никола Груевски, деновиве го прави токму спротивното и со договорот од Пржино веќе си го брише својот валкан задник. Панично растрчан по селата и градовите, тој наголемо води предизборна кампања и се обидува да ја поврати изгубената доверба на избирачите. Притоа, редовните активности на својата влада, кои се спроведуваат со пари на даночните обврзници (исплати на субвенции, реконструкции на училишта и патишта и слично), тој ги прикажува како подароци од својата партија за народот и како свои лични остварувања на предизборните ветувања.

И не само тоа. Со новото линеарно зголемување на пензиите, во обид уште еднаш, веројатно за последен пат пред изборите, да ги поткупи и пензионерите, Груевски ја урива основата на пензискиот систем, воведува комунистичка уравниловка и што е најстрашно, го води пензискиот фонд кон банкрот. Се разбира, цената на оваа безобразна корупција ќе се плати подоцна, после изборите, но нејзините ефекти ќе се почувствуваат на избирачките места.

Ваквото однесување на Груевски е директно и грубо кршење на реформскиот дух на договорот за надминување на политичката криза. Гледам јас дека сите карти на опозицијата се фрлени на прашањето на специјалниот јавен обвинител и тврдам дека тоа е грешка. Но, дури и да не сум во право, тоа не ги ослободува од одговорноста опозициските асови остро да го предупредат меѓународниот фактор дека Груевски секој ден го компромитира договорот од Пржино. Буквално секој ден.

Им го кажува ли некој ова на странциве, или само мене ми базди на употребена тоалетна хартија? 

ОСТАНАТО ОД КОЛУМНИ

УБК како Монти Пајтон

Оливер Андонов и Митко Чавков на браникот на мафијата, ни отиде сигурносниот систем на државата по ѓаволите, заради нивната неспособност да ја утепаат Катица Јанева!

Гротеска

Сѐ на сѐ, ситуацијава станува неверојатно гротескна, парадоксална. Оние од кои ти се превртува(л) стомакот веќе десет години, сакаш уште повеќе да ги гледаш.

The Doors

Нешто повеќе од четврт век, како Сизифи се бориме да го извишиме нашето познание, да го издигнеме нашето заедничко бивствување до врвот на самовластноста, т.е. до артикулирање и целосна слобода на човековата волја.

Бесрамници напред, останати...стој!

Колкумина денес поцрвенеле од срам што за кратко време стекнале огромни богатства, а непосредно до нив повеќе од два милиона луѓе живеат на границата на сиромаштијата?

Најслабија карика

Шта је ово, другови и другарице? Врло веома нефер! Па куд бре да заглави баш наша Бетка, госпожа министарка културе?

Немаат време за дебати, трчаат по адвокати

Богами, се насекирав и јас за другарчињата од ДПМНЕ. Ги нема по дебати, ги нема на терен, ги нема никаде. Штама. Како во земја да пропаднале. Си велам, да не се нешто неарни децава?

Капитал „тежок“ колку БДП не може да не се оданочи!

Подржавувањето на приватните пензиски фондови и оданочувањето на банкарскиот сектор по вертикала и по хоризонтала се единствените капитални дополнителни реални мерки што стојат на располагање по 12 декември.

Вревата не е аргумент

Дел од драмата таа вечер беше кога портирот ме викна на службениот влез во театарот кај што ме пречека Војислав Шешељ со закана дека ќе настрадаме доколку сепак се обидеме да ја одиграме претставата.

Жените се срамат од вас

Не сме ние Света Лидија Македонка. Ние сме лудаци, ние сме комплетни лудаци и лудачи што за уши не ве истргнавме од фотељите и не ве напикавме онаму каде што заслуживте.

Демократи и либерали, предлагајте алтернатива за затворските казни!

Очекувам либералните и демократски партии сега, пред изборите, јавно да се откажат од одмаздничката логика, која од нашите затвори прави средновековни зандани.

НАЈЧИТАНИ