30 август 2015
Вести денес: 37
    Петто апсење во Унгарија поради камионот со мртвите имигранти        Соња ја откри причината: Го сакам Лукас, но тој не може без својот порок!        Во последното деноноќие над 1.000 мигранти добиле потврда        „Кашикара“ пронајдена во реката во Порој        Награди за најдобрите пливачи на Охридскиот маратон        Реал убедлив, Барселона со еден гол до трите бода        Дибаба победничка на мундијалскиот маратон        ЖРК Вардар со победа го почна турнирот „Вардар 2015“            
Skip Navigation Links
Договорот од Пржино веќе базди на употребена тоалетна хартија!
Бранко Героски
Објавеново 12:32 10 август 2015| Прочитано 7129 | Печати

Ако добро го разбирам договорот од Пржино, неговата смисла е да се имплементираат препораките од извештајот на Прибе, во кој се посочени сите слабости со кои се соочува Македонија и прецизно се скицираат сите неопходни реформи за да се надмине политичката криза. Една од главните задачи за овој транзициски период до новите избори е конечно да престане злоупотребата на народните пари за партиски кампањи. Ако тоа не се случи веднаш, однапред се знае дека новите избори нема да бидат фер и демократски.

Премиерот во заминување, Никола Груевски, деновиве го прави токму спротивното и со договорот од Пржино веќе си го брише својот валкан задник. Панично растрчан по селата и градовите, тој наголемо води предизборна кампања и се обидува да ја поврати изгубената доверба на избирачите. Притоа, редовните активности на својата влада, кои се спроведуваат со пари на даночните обврзници (исплати на субвенции, реконструкции на училишта и патишта и слично), тој ги прикажува како подароци од својата партија за народот и како свои лични остварувања на предизборните ветувања.

И не само тоа. Со новото линеарно зголемување на пензиите, во обид уште еднаш, веројатно за последен пат пред изборите, да ги поткупи и пензионерите, Груевски ја урива основата на пензискиот систем, воведува комунистичка уравниловка и што е најстрашно, го води пензискиот фонд кон банкрот. Се разбира, цената на оваа безобразна корупција ќе се плати подоцна, после изборите, но нејзините ефекти ќе се почувствуваат на избирачките места.

Ваквото однесување на Груевски е директно и грубо кршење на реформскиот дух на договорот за надминување на политичката криза. Гледам јас дека сите карти на опозицијата се фрлени на прашањето на специјалниот јавен обвинител и тврдам дека тоа е грешка. Но, дури и да не сум во право, тоа не ги ослободува од одговорноста опозициските асови остро да го предупредат меѓународниот фактор дека Груевски секој ден го компромитира договорот од Пржино. Буквално секој ден.

Им го кажува ли некој ова на странциве, или само мене ми базди на употребена тоалетна хартија? 

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Плусинфо значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени тука.Прочитај ги сите 11 коментари

Александар
Беше и повеќе од јасно дека и овој договор ќе претставува само тоалетна хартија за Фирерот. Требаше да ни биде јасно дека договор со оваа банда не смееше да има. Сите коишто беа инкриминирани од бомбите на Заев мораше да се повлечат од политиката и од секаква јавна функција. Пресумството на невиност после тие снимки не важи, и тие во овој случај требаше да бидат виновни се додека не успеат да докажат дека тоа не е така (но не пред овој суд). За жал шансата е испуштена, а падот на режимот пред 3 месеци беше на дофат. Сега режимот е поопасен од било кога и не гледам дека наскоро тоа ќе се смени
12.08.2015 00:05:24
Професорка
Кој и што да им каже на “странците“? Па дали тие се слепи и глуви, или никој од нивните служб(ениц)и не ги информирал? Туку што правиме ние - секој поединечно? Ајде да се потсетиме на приказната за “7-те прачки“
11.08.2015 13:19:12
боби
Opozicijata ke odmara do 18 avgust zatoa sto e premorena od Bombite, a Vlasta ke si ORE do 24 april i oko nema da im trepne. Dali opozicijata definitivno ke sfati deka ovaa za Vlasta e borba za "Zivot ili Smrt". Nema labavo.
11.08.2015 09:51:34
Напиши коментар:

Плусинфо нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

 

   
ОСТАНАТО ОД КОЛУМНИ
Страница: 1 од 45
За содржини постари од 15.10.2014 погледнете во нашата архива: arhiva.plusinfo.mk